НБУ: реальний ефективний обмінний курс гривні в 2021 році буде зміцнюватися

Все про економіку та фінанси

НБУ прогнозує, що після двох поспіль підвищень облікова ставка залишатиметься незмінною протягом 2021 року.

Як констатує Нацбанк, зростання фундаментального тиску на ціни та погіршення інфляційних очікувань визначатиме необхідність утримання ключової ставки на вищому рівні, ніж очікувалося раніше. Прогноз Національного банку України передбачає збереження облікової ставки на рівні 7,5% до кінця року. З огляду на поточну інфляційну динаміку цього має бути достатньо для приведення інфляції до цілі 5% у першому півріччі 2022 року.

"Жорсткіша монетарна політика за інших рівних умов знижуватиме інфляційний тиск через курсовий канал. Вона має також позитивно відобразиться на інфляційних очікуваннях, оскільки підтвердить наміри НБУ повернути інфляцію до цілі. Після підвищення облікова ставка певний час залишатиметься нижче нейтрального рівня, що матиме стимулюючий вплив на економіку", - зауважує НБУ.

Центробанк додає, що в 2021 році РЕОК [реальний ефективний обмінний курс] гривні поступово зміцнюватиметься внаслідок більшої внутрішньої інфляції, ніж в країнах - основних торгових партнерах України.

"Зниження інфляційного тиску у 2022 році сприятиме стабілізації РЕОК гривні", - інформує НБУ.

Він очікує продовження зростання депозитів у національній валюті внаслідок подальшого збільшення доходів населення. "Утім, погіршення інфляційних очікувань негативно впливатиме на темпи припливу коштів на строкові депозити. Це може спонукати банки до підвищення депозитних ставок, особливо за
довгостроковими інструментами", - уточнює НБУ.

Він вважає, що відновлення економічної активності та прийнятний рівень кредитних ставок сприятимуть подальшій активізації попиту на кредити з боку бізнесу й населення. Незважаючи на прогнозоване зростання вартості фондування, зниження процентної маржі стримуватиме збільшення кредитних ставок. Високий рівень ліквідності та посилення конкуренції між банками сприятимуть пом’якшенню кредитних стандартів. Відновленню кредитування також допоможуть державні програми.

Незважаючи на розвиток безготівкових розрахунків, підвищений попит на готівку триватиме й надалі через збереження високого рівня невизначеності щодо подальшого перебігу пандемії. Водночас темпи приросту готівки суттєво сповільняться, а її співвідношення до ВВП знизиться", - резюмує Національний банк.