НБУ: райсуд Одеси лишив без розгляду позов Коломойського, який блокував роботу радників

Все про економіку та фінанси

НБУ в офіційній заяві повідомив, що 18 жовтня Київський райсуд м. Одеси залишив без розгляду позовні вимоги Ігоря Коломойського, якими "він намагався заблокувати співпрацю Національного банку України, Міністерства фінансів та Приватбанку з українськими та міжнародними компаніями (юридичними радниками і консультантами)" (цитата).

Як зауважує Нацбанк, ці компанії були залучені до фінансового розслідування діяльності колишніх співвласників Приватбанку та юридичного супроводження справ, що стосуються націоналізації банку.

Нижче - пряма мова із заяви НБУ:

"Суд погодився, що Коломойський І.В., подавши цей позов, зловживав своїми процесуальними правами та намагався затягнути судовий розгляд:

• По-перше, подаючи позов у Київський районний суд м. Одеса до ТОВ "Телекомпанія "АРС"" з приводу захисту честі, гідності та ділової репутації, він намагався штучно змінити територіальну підсудність позовних вимог до інших співвідповідачів, які зареєстровані у Києві та поза межами України.

• По-друге, основні та похідні вимоги колишнього акціонера ПриватБанку мають різний предмет спору, що свідчить про їх непов’язаність.

• По-третє, цей позов дублює вже наявний - цивільна справа за позовом Коломойського І.В. з ідентичними вимогами до Національного банку, ПриватБанку, Міністерства фінансів та міжнародних радників перебуває в провадженні Солом’янського районного суду м.Києва з грудня 2017 року".

Контекст

Як писав Finbalance, 04.01.2018 Київський райсуд м. Одеси відкрив провадження в справі №520/97/18 за позовом Ігоря Коломойського до ТОВ "Телекомпанія "АРС", НБУ, Міністерства фінансів, Приватбанку, Кролл Ассошіетс Юк Лімітед, ТОВ "Астерс", ТОВ "Астерс Консалт", АліксПартнерс Сервісез ЮК ЛЛП, Хоган Ловеллс Інтернешнл ЛЛП – про «захист честі, гідності та ділової репутації, визнання недостовірною інформації, визнання відсутнім права та припинення дій» (цитата).

У цей же день суд задовольнив заяву І. Коломойського про забезпечення позову та ввів, по суті, ідентичну заборону до тієї, що була в ухвалі Солом’янського райсуду м. Києва від 15.12.2017.

Разом з тим, 15.01.2018 НБУ публічно заявив, що «забезпечувальний захід скасовано» (ухвала суду - тут). А вже наступного дня – 16.01.2018 – Нацбанк оприлюднив результати forensic audit Приватбанку.

Судові спори по цій справі тривали в Апеляційному суді Одеської області і Верховному Суді (див. туттуттут).

Як писав Finbalance, 10 вересня Апеляційний суд м. Києва відмовився задовольнити апеляційну скаргу Ігоря Коломойського та залишив без змін ухвалу Солом’янського райсуду м. Києва від 03.01.2018 (№760/27582/17), якою за клопотанням ТОВ “Астерс” було скасовано заборону для НБУ, Мінфіна, Приватбанку та їх консультантів (Kroll, AlixPartners, Hogan Lovells, ТОВ "Астерс Консалт", ТОВ "Астерс", ТОВ "АліксПартнерз (Україна)”) виконувати умови будь-яких договорів, які прямо або опосередковано стосуються інтересів І. Коломойського.

Вказана заборона була введена ухвалою Солом’янського райсуду м. Києва від 15.12.2017 за клопотанням І. Коломойського в рамках забезпечення його позову про визнання недійсними та припинення дії договорів, які НБУ, Мінфін та Приватбанк уклали зі своїми консультантами та їх субпідрядниками.

Апеляційний суд м. Києва дійшов висновку, що ухвала про забезпечення позову, прийнята за клопотанням І. Коломойського, в частині заборони Нацбанку вчиняти певні дії була прийнята “всупереч прямій забороні, яка міститься у ч.7 ст.150 ЦПК України та спеціальному Законі, що регулює діяльність Національного банку України” (цитата).

“Окрім цього, забезпечення позову [судовою ухвалою від 15.12.2017, - ред.] в обраний позивачем спосіб свідчить про фактичне вирішення судом справи без розгляду її по суті, в той час як питання обґрунтованості пред`явлених позовних вимог вирішується на стадії ухвалення судового рішення. Таким чином, заходи забезпечення позову скасовані судом першої інстанції [ухвалою від 03.01.2018, - ред.]правомірно, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують та містяться на формальних міркуваннях”, - йдеться в постанові Апеляційного суду м. Києва від 10.09.2018.

28.08.2018 Апеляційний суд м. Києва ще однією постановою задовольнив скарги НБУ, ТОВ “Астерс”, ТОВ "АліксПартнерз (Україна)”, ТОВ "Астерс Консалт", Приватбанку та скасував ухвалу Солом’янського райсуду від 15.12.2017.

10.09.2018 Верховний Суд відкрив провадження в цій справі за касаційною скаргою Ігоря Коломойського на постанову Апеляційного суду м. Києва від 28.08.2018. Водночас Верховний Суд відмовився задовольнити клопотання скаржника про зупинення дії постанови від 28.08.2018.

У січні 2018 року НБУ в офіційному повідомленні заявляв, що forensic audit Приватбанку, який провело агентство Kroll, підтвердив, що понад 95% корпоративного кредитного портфелю фінустанови - це були інсайдерські позики, а можливі збитки, завдані банку, - 5,5 млрд дол. Ігор Коломойський такі висновки неодноразово публічно спростував (див. тут і тут).

Як відомо, у грудні 2017 року Високий Суд Лондона заморозив всі активи Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова в рамках позову Приватбанку на 2,5 млрд дол.

Про судовий процес у Лондоні читайте тут.

Про інші судові спори між державою та "приватівцями" - тут.