НБУ: профіцит рахунку поточних операцій впав утричі

Все про економіку та фінанси

За даними НБУ, в квітні профіцит зведеного платіжного балансу становив 795 млн дол (за цей же період 2020 року - 716 млн дол), тоді як у березні був дефіцит 713 млн дол, у лютому - 28 млн дол, у січні - 220 млн дол.

Таким чином, за підсумками січня-квітня 2021 року дефіцит зведеного платіжного балансу склав 166 млн дол (за перші чотири місяці 2020 року був профіцит 577 млн грн).

Профіцит рахунку поточних операцій за січень-квітень - 1,13 млрд дол (за цей же період минулого року - 3,45 млрд дол), у т.ч. за квітень - 837 млн дол, у березні був дефіцит 333 млн дол, у лютому та січні - профіцит відповідно 267 млн дол і 359 млн дол).

Дефіцит фінансового рахунку за січень-квітень - 1,3 млрд дол (за цей же період 2020 року - 2,88 млрд дол), у т.ч. за квітень - 43 млн дол, за березень - 382 млн дол, за лютий - 297 млн дол, за січень - 581 млн дол.

Коментар НБУ:

"У квітні сальдо поточного рахунку повернулося до додатних значень (0.8 млрд дол.) завдяки суттєвому звуженню дефіциту торгівлі товарами. Унаслідок посиленого карантину в окремих регіонах України обсяги імпорту товарів у квітні порівняно з березнем зменшилися, найбільше скоротилися закупівлі продукції машинобудування, продовольчих та промислових товарів. Проте через низьку базу порівняння минулого року зростання імпорту було значним (53.6% р/р). Експорт товарів залишився на рівні березня, а його зростання в річному вимірі (34.8%) було забезпечено подальшим подорожчанням у світі продовольчих товарів (зернових, насіння олійних, олії, курятини) та продукції ГМК. Як і раніше, нарощування експорту обмежувалося низькими запасами с/г продукції та посиленням конкуренції на світових ринках.

За фінансовим рахунком відплив капіталу практично припинився (43 млн дол.). Так, скориставшись поліпшенням фінансових умов для країн ЕМ, Україна повернулася на міжнародні ринки капіталу та розмістила єврооблігації на суму 1.25 млрд дол. Утім, надходження до державного сектору були нівельовані відпливом капіталу з приватного сектору унаслідок погашення ним заборгованості за торговими кредитами та від’ємних реінвестованих доходів через значні виплати дивідендів. Завдяки значному додатному сальдо поточного рахунку платіжний баланс було зведено з профіцитом (0.8 млрд дол.), а міжнародні резерви зросли до 28 млрд дол., що забезпечує 4.3 місяця майбутнього імпорту.

На валютному ринку в травні пропозиція переважала попит, що пояснюється сприятливою зовнішньою ціновою кон’юнктурою та сплатою квартальних податків. За місяць обмінний курс гривні до долара ревальвував на 0.9%. НБУ на валютний ринок не виходив".