НБУ: прибутки банків зросли в півтора рази в ІІІ кварталі, рентабельність капіталу - до 32%

Все про економіку та фінанси

За даними НБУ, в ІІІ кварталі прибуток банківського сектору був у півтора раза більшим, ніж у відповідному періоді 2020 року. Кількість збиткових банків за квартал скоротилася з 10 до 7, а їхній сукупний збиток залишався несуттєвим. Рентабельність капіталу зросла до 32.1% порівняно з 24.4% торік. Сукупно за дев’ять місяців прибуток банківського сектору зріс більш як на третину порівняно з січнем – вереснем 2020 року – до 51.4 млрд грн. Це вищий обсяг, ніж у відповідному періоді докризового 2019 року.

Прибуток у ІІІ кварталі зростав завдяки значному приросту чистого процентного та комісійного доходів – на 44.1% р/р та 28.8% р/р відповідно. Цьому сприяло збільшення процентних доходів від кредитування, яке істотно пожвавилося після кризи. Другою складовою стали процентні доходи від цінних паперів, обсяги вкладень в які були вищими, ніж торік. Водночас процентні витрати залишалися помірними.

Подальше зростання обсягу безготівкових операцій забезпечило збільшення комісійних доходів банків. Незважаючи на певне нарощення операційних витрат, операційна ефективність й надалі зростала. Співвідношення операційних витрат і операційного доходу (CIR) становило 47.0% порівняно з 47.4% у ІІІ кварталі докризового 2019 року. Резерви під кредитні збитки банків за девʼять місяців 2021 року скоротилися майже вдвічі.

Перспективи та ризики

НБУ констатує, що стабілізація вартості фондування на історичних мінімумах та зростання ставок за кредитами забезпечили банкам ситуативне підвищення процентної маржі.

Регулятор вважає, що в поточному та наступних роках привабливість строкових, дорожчих для банків, депозитів може посилитися. Тож ризики зниження дохідності зберігаються.

"Зростання строковості депозитів дасть змогу зробити базу фондування банків стабільнішою та прогнозованішою. Це особливо актуально за динамічного нарощення іпотечних довгострокових кредитів, попит на які зростатиме. Дизайн діючого нормативу чистого стабільного фондування (NSFR) побудований так, щоб заохотити банки до залучення саме строкових коштів", - зазначає Національний банк.

Він звертає увагу, що динамічне зростання кредитування окремих сегментів вимагає належної оцінки ризиків від банків. Вагомішим стає створення запасу капіталу на покриття ризиків портфеля. З цією метою з початку 2022 року запроваджуватимуться вимоги до покриття капіталом операційного ризику. Також найближчим часом НБУ ухвалить рішення про графік поступового відновлення буферів капіталу, деактивованих під час розгортання кризи. Крім того, з початку 2022 року ваги ризику за незабезпеченими споживчими кредитами зростуть до 150% з діючих 125%.

"Поточна висока прибутковість та наявний запас капіталу дадуть змогу банкам без труднощів виконати такі регуляторні вимоги", - інформує НБУ.

Регулятор додає, що державні банки і надалі реалізовуватимуть стратегію скорочення непрацюючих кредитів. "Це позитивно позначиться на їхній інвестиційній привабливості та наблизить до стратегічної цілі – приватизації", - резюмує НБУ.