НБУ: поки що не настав час для повернення до плаваючого курсу

Все про економіку та фінанси

Заступник глави НБУ Юрій Гелетій під час брифінгу прокоментував запроваджені Нацбанком під час війни валютні обмеження та перспективи повернення до режиму плаваючого курсоутворення:

“Валютні обмеження, що були запроваджені на початку війни, безумовно, були жорсткими. Достатньо сказати, що купівля та перекази валюти за операціями, пов`язаними з рухом капіталу, були дуже і дуже обмежені. Ми не сподівалися і годі було очікувати, що запроваджені 24 лютого валютні обмеження не будуть коригуватися упродовж дії воєнного часу.

Наш валютний ринок до цього ніколи не функціонував під час [такої] війни, тому передбачити всі нюанси та все врахувати наперед з практичної точки зору було не можливо. Ми постійно моніторимо детально ситуацію на валютному ринку. І з врахуванням цього, можна сказати, "тюнінгуємо", удосконалюємо обмеження на підставі проведеного аналізу інформації, з огляду на те, що відбувається на ринку.

І коригування, як ви могли переконатися впродовж останніх місяців, власне, відбуваються як в бік послаблення, так і в деяких моментах у напрямку впровадження більш жорстких заходів.

Упродовж останніх трьох місяців наш валютний ринок функціонує в безпрецедентних умовах. Ми постійно аналізуємо, відслідковуємо ситуацію і по мірі необхідності готові оптимізувати, удосконалювати наші валютні обмеження.

<...> Ми в Національному банку протягом останнього часу неодноразово наголошували, що рано чи пізно настане час, коли ми повернемося до режиму плаваючого курсу. До війни це був режим, у якому ми працювали. І ми не розглядали варіант відходу від нього. Але, на жаль, війна внесла свої значні корективи.

Поки що цей час повернення до плаваючого курсу не настав, і наразі достеменно зазначити, коли це відбудеться, назвати конкретну дату, коли почнеться відбуватися перехід/повернення до плаваючого курсоутворення, ми не можемо. Для цього необхідно, щоб настали відповідні макроекономічну передумови. І це має забезпечити, щоб цей перехід був м`яким для ринку та не супроводжувався шоками на ньому чи надмірними курсовими коливаннями.

Важливою умовою переходу від фіксованого курсу до плаваючого є активніша робота, переш за все, фінансового ринку та стабілізація валютних надходжень.

Для цього важливо спочатку, на нашу думку, - і зараз, ми сподіваємося, ця ініціатива буде реалізована парламентом - повернутися до оподаткування імпорту та запровадження додаткового імпортного збору на некритичні категорії імпорту. Це сприятиме збільшенню надходжень до бюджету, зниженню обсягів імпорту і відповідно стимулюватиме українських виробників. Як наслідок, повинний зменшитися тиск на валютний ринок.

Наступним важливим кроком є встановлення справедливої вартості, винагороди для власників гривневих ОВДП. Це також опосередковано сприятиме зростанню відсоткових ставок за депозитами і таке рішення дасть змогу знизити перетікання гривні на валютний ринок і пом`якшити девальваційний тиск”.