НБУ скасує обмеження на курс продажу банками готівкової валюти, щоб зросла ліквідність

Все про економіку та фінанси

Глава НБУ Кирило Шевченко в коментарі "Економічній правді" зазначив, що на готівковому сегменті валютного ринку дефіцит валюти зумовлює послаблення курсу гривні, а відповідний попит формується внаслідок намагань отримати спекулятивні заробітки, для фінансування сірого імпорту, а також для переведення заощаджень в іноземну валюту.

Водночас як зазначається, НБУ має намір послабити тренд на ослаблення гривні у небанківських обмінниках, зокрема за допомогою зняття низки обмежень на торгівлю валютою банками.

"Для зниження амплітуди цих курсових коливань Національний банк має намір найближчим часом зняти обмеження на курс продажу готівкової валюти банками. Це сприятиме збільшенню ліквідності готівкового сегмента валютного ринку та стабілізації ситуації на ньому", — заявив К. Шевченко.

Як констатується, дії Нацбанку будуть спрямовані виключно на готівковий валютний ринок. Водночас офіційний курс долара НБУ наразі залишає без змін на рівні 29,25 грн за долар.

Повернутися до плаваючого валютного курсу НБУ планує після виконання низки передумов. Зокрема, стабілізації експортних надходжень, зниження невизначеності, пов`язаної з війною, а також пожвавлення фінансового ринку.

Нагадаємо, 24 лютого Національний банк зафіксував курс гривні на рівні 29,25 грн за долар та обмежив зняття готівки на рівні 100 тисяч гривень на день.

Із 14 квітня НБУ дозволив банкам продавати готівкову валюту населенню, однак з низкою обмежень. Зокрема, банк може здійснювати продаж готівкової валюти у межах різниці між загальним обсягом купівлі та обсягом продажу ним готівкової валюти.

Також НБУ обмежив курс продажу валюти у розмірі не більше ніж на 10% вище чи нижче від офіційного курсу НБУ (який зафіксований з 24 лютого), а курс купівлі готівкової валюти не має бути нижчим за офіційний.

Безготівковий продаж валюти банками фізичним особам і надалі заборонений, крім окремих виключень. Для недопущення неконтрольованого виведення капіталу за кордон Національний банк заборонив банкам достроково погашати кредити, отримані ними від нерезидентів.