НБУ: пік зростання споживчих цін пройдено, надалі інфляція буде знижуватися

Все про економіку та фінанси

НБУ прокоментував дані Держстату, що споживча інфляція в жовтні 2021 року знизилася до 10,9% у річному вимірі (з 11% у вересні): 

"Що в підсумку сповільнило зростання споживчих цін?

По-перше, зміцнення гривні, що, зокрема, позначилося на цінах імпортної продукції.

По-друге, надходження на ринки нового врожаю, який насамперед вплинув на зниження темпів подорожчання продовольчих товарів.

По-третє, вичерпання ефектів низької бази порівняння. У першому півріччі минулого року ціни на багато товарів перебували на рекордно низькому рівні з огляду на низький попит через розгортання коронакризи. А вже у другому півріччі 2020 року він стрімко відновився, що й прискорило інфляцію. Як наслідок, зростання цін у першому півріччі 2021 року на тлі низької бази порівняння було відчутнішим. Зараз ситуація нормалізується.

Що завадило більшому зниженню інфляції?

Насамперед подорожчання енергоносіїв у світі. Якщо прямий ефект на інфляцію від цього був незначним (через дію річних контрактів на постачання газу та фіксацію тарифів на електроенергію для населення), то вторинні ефекти все ж позначилися на цінах. Зокрема зростання виробничих витрат бізнесу на енергію призвело до підвищення вартості товарів.

Чи співпав фактичний показник із прогнозом НБУ?

Як і очікувалося, вже у жовтні інфляція почала поступово сповільнюватися, проте вона залишалася дещо вищою, ніж прогнозував НБУ.

Що буде з цінами надалі?

Пік зростання споживчих цін пройдено. Надалі інфляція знижуватиметься. Жовтневий прогноз НБУ передбачає сповільнення темпів зростання споживчих цін до 9,6% у 2021 році та до цілі 5% наприкінці наступного року.

Як і раніше, НБУ оцінює баланс ризиків для свого базового прогнозу інфляції як зміщений вгору, особливо у 2022-2023 роках".

НБУ додає, що в жовтні фактична споживча інфляція очікувано сповільнилася, проте була дещо вищою за прогноз, опублікований в Інфляційному звіті за жовтень 2021 року. Це насамперед пов`язано із суттєвішими вторинними ефектами від подорожчання енергоресурсів.

Базова інфляція у жовтні прискорилася до 7,6% р/р (із 7,4% р/р у вересні)

Надалі підвищувалися темпи зростання цін на оброблені непродовольчі товари (до 13,2% р/р). Прискорилося подорожчання макаронних виробів, хлібопекарської та молочної продукції внаслідок високих цін на енергоносії. Швидше зростали ціни на крупи, в тому числі через торговельні обмеження, введені Росією. Водночас стрімко сповільнилися темпи зростання цін на соняшникову олію завдяки вичерпанню ефектів низької бази порівняння та початку переробки нового врожаю.

Прискорилися також темпи зростання вартості послуг (до 9,6% р/р). Через підвищення виробничих витрат бізнесу швидше дорожчали послуги закладів швидкого харчування, ресторанів, страхування автомобілів, перукарень, салонів краси, закладів культури та відпочинку. Сповільнилося здешевлення туристичних послуг.

Незначно подорожчали й непродовольчі товари (на 1,5% р/р). Прискорилися темпи зростання цін на фармацевтичну продукцію та на товари для особистого догляду. Водночас поглибилося падіння цін на автомобілі, а також на одяг та взуття внаслідок зміцнення гривні.

Знизилися темпи зростання цін на сирі продукти харчування (до 13,8% р/р)

Стрімко сповільнилося подорожчання цукру через високий врожай цукрових буряків. Темпи зростання цін на яйця також знизилися. Поглибилося здешевлення фруктів завдяки високому врожаю яблук та зміцненню гривні. Водночас надалі дорожчали молоко та м`ясо через несприятливу ситуацію в тваринництві та високі ціни на енергоносії. Останній чинник також відобразився в подорожчанні овочів через вищу собівартість тепличної продукції.

Продовжило сповільнюватися зростання адміністративно-регульованих цін (до 16% р/р)

Надалі стрімко знижувалися темпи зростання цін на природний газ для населення через вичерпання ефектів низької бази порівняння та дію річних контрактів із фіксацією тарифу. Повільніше дорожчали послуги опалення також у зв`язку зі збереженням незмінних тарифів для населення. Знижувалися й темпи зростання цін на тютюнові вироби. Натомість ціни на алкоголь і транспортні послуги надалі підвищувалися.

Прискорилося зростання цін на паливо (до 33,9% р/р)

"Це передусім пов`язано з подорожчанням нафти на світових товарних ринках. Дещо стримувало зростання цін у цій групі товарів державне регулювання цін на ринку пального, запроваджене в травні 2021 року", - констатує НБУ.