НБУ озвучив свій план дій та реакцію МВФ, якщо суд скасує націоналізацію Приватбанку

Все про економіку та фінанси

Перший заступник глави НБУ Катерина Рожкова на брифінгу розповіла про можливий сценарій розвитку подій в разі, якщо Шостий апеляційний адмінсуд підтвердить рішення Окружного адмінсуду м. Києва від 18.04.2019 та визнає незаконною націоналізацію Приватбанку.

Також К. Рожкова оцінила вплив відповідного судового рішення на співпрацю України з МВФ.

Нижче - пряма мова першого заступника глави НБУ:

“МВФ і не тільки він, але й інші міжнародні партнери, донори приділяють дуже серйозну увагу Приватбанку. Разом з тим, вони розуміють, що судова система - це незалежна гілка влади, і ніхто не може впливати на рішення. Відповідно будувати політику, взаємостосунки, кооперацію між Україною та МВФ в залежності від рішень українських судів - це не зовсім правильно.

Тому для МВФ більш важливим є можливість і спроможність НБУ та уряду забезпечити фінансову стабільність, спроможність України повернути втрачені державою кошти.

І, звичайно, ми про це вже багато говорили, чинним законодавством, - закон про систему гарантування вкладів, стаття 41-1, - прямо заборонено повернення акцій націоналізованого банку колишнім власникам у будь-якій пропорції.

Тому від судового рішення наша співпраця з МВФ не буде залежати.

У нас є план в разі негативного рішення, як ми будемо діяти. Ми також про це говорили багато.

Якщо буде відмінена націоналізація, це означає двосторонню реституцію, тобто відміну всіх інших дій, які були зроблені, включаючи докапіталізацію банку, в результаті чого банк втратить капітал і НБУ буде діяти відповідно до закону, стаття 76 - при втраті капіталу банк визнається неплатоспроможним.

Всі наступні кроки ми будемо координувати з урядом, як і в попередній раз.

Є процесуальні моменти. Це адміністративний суд. Якщо буде прийняте негативне рішення, воно не буде мати негайних господарських наслідків - тобто його треба буде підтвердити ще в господарському суді, але це вже такі процесуальні кроки.

Ми не робимо якихось прогнозів щодо рішення суду, але в разі, якщо воно буде негативним, ми маємо план та утримаємо фінансову стабільність.

Це буде трошки складніше та буде негативним сигналом для інвесторів, тому що верховенство право - один з ключових чинників, які називають наші внутрішні інвестори, бізнес, зовнішні інвестори. Це одна з основних перешкод щодо розвитку економіки, інвестицій. Це буде негативний сигнал.

Це ускладнить нашу роботу в принципі, але точно не зруйнує фінансову стабільність і не зруйнує нашу співпрацю з МВФ".