НБУ навів нову структуру власності Платинум Банку – з Кауфманом і без Зінкова

Все про економіку та фінанси

НБУ опублікував оновлену структуру власності Платинум Банку станом на 11 жовтня, в якій констатується, що Борис Кауфман «здійснює значний вплив на управління та діяльність банку та є власником істотної участі в банку незалежно від формального володіння» (щоправда, на думку звільненого з Нацбанку чиновника, це все одно далеко не гарантує успішність юридичних претензій до Б. Кауфмана в разі банкрутства Платинум Банку, - ред.).

Разом з тим, як і раніше, зауважується, що Григорій Гуртовий «здійснює вирішальний вплив на управління та діяльність банку та є власником істотної участі в банку незалежно від формального володіння».

У числі кінцевих бенефіціарів Платинум Банку вже не фігурує Дмитро Зінков (екс-глава правління збанкрутілого банку "Надра"; у поточному році короткий період часу очолював наглядову раду «Платинум Банку»), який за даними НБУ на 30 червня був контролював 8,22% акцій «Платинум Банку». На 11.10.2016 власником 8,22% акцій фінустанови значиться Антійоні Хаджіянні.

Як відомо, 01 серпня Б. Кауфман повідомив, що має намір стати акціонером «Платинум Банку», придбавши контрольний пакет акцій в обсязі 75%+1 акція. Як зазналося в його заяві, він подав пакет документів до НБУ для отримання відповідного дозволу (який, слід розуміти, ще не наданий, - ред.).

На минулому тижні заступник глави НБУ Катерина Рожкова (у 2015 році була в.о. глави правління «Платинум Банку») фактично підтвердила автентичність оприлюднених в Інтернеті аудіозаписів її телефонних розмов щодо "Платинум Банку".

Згідно з одним з аудіофайлів, жінка з голосом, схожим на голос К. Рожкової, обговорює з чоловіком, голос якого схожий на голос Дмитра Зінкова, низку питань щодо «Платинум Банку», у т.ч.

- зняття статусу проблемного з "Платинум Банку";
- нестачі прозорих джерел походження коштів, які акціонер "Платинум Банку" міг би внести в статутний капітал;
- як "Платинум Банк" міг би заощадити на платежах для НБУ по кредитам рефінансування тощо.

Довідково

Платинум Банк увійшов у трійку банків, які на 01.10.2016 мали від’ємне значення капіталу (-162,5 млн грн), та четвірку банків, в яких за підсумками січня-вересня процентні витрати перевищили процентні доходи (на 287,8 млн грн). За підсумками 9 місяців він опинився на другому місці в банківській системі за обсягом витрат на рекламу та маркетинг (33,4 млн грн). За три квартали збитки Платинум Банку становили 333,9 млн грн. На кінець вересня 44,7% усіх виданих банком позик – це були кредити пов’язаним особам.

За даними НБУ, на кінець 1-го півріччя Платинум Банк займав 23-е місце в банківській системі. Згідно ж з Меморандумом про співпрацю між Україною та МВФ, друга двадцятка банків має вийти на нульовий рівень достатності капіталу до кінця листопада 2016 року, а на 5% – до кінця лютого 2017 року.

Згідно з даними НБУ, в ІІІ кварталі обсяг валютних вкладів фізосіб у "Платинум Банку" скоротився на 3,1 млн дол (-5%), а гривневих – зріс на 190,7 млн грн (+4,5%). При цьому обсяг валютних коштів юросіб скоротився на 844 тис дол (-12,3%), а гривневих – на 87,8 млн грн (-13,7%).

За 9 місяців обсяг валютних вкладів населення в Платинум Банку скоротився на 12,6 млн дол (-17,7%), а гривневих – зріс на 1,2 млрд грн (+36,7%). Обсяг валютних коштів юросіб скоротився на 3 млн дол (-33,3%), а гривневих – на 332 млн грн (-37,5%).