НБУ очікує, що "Дельта Банк" у 2016 р. поверне йому борг на 4,4 млрд грн. Чи реально це?

Все про економіку та фінанси

Директор департаменту управління ризиками НБУ Ігор Будник заявив, що в поточному році Нацбанк за рахунок застави по кредитам рефінансування планує отримати близько 4,4 млрд грн. надходжень «від очікуваних і вже накопичених погашень за портфелем Дельта Банку» (цитата з повідомлення прес-служби НБУ).

Чи вдасться Нацбанку досягти задекларованих цілей?

З одного боку, можна було б припустити, що навряд чи конкретні показники озвучувалися б без жодних на те підстав. Що само по собі мало б вселяти хоч і стриманий, але оптимізм (тим паче, що слова чиновників можна буде порівняти з конкретними результатами наприкінці року).

З іншого боку, враховуючи контекст проблеми, доводиться не виключати, що очікування можуть бути, м’яко кажучи, завищеними.

Масштаб проблеми

За даними НБУ, на 01.03.2015 борг «Дельта Банку» перед НБУ становив 9,3 млрд грн.

У 2014 році за період керівництва Нацбанком І. Соркіна (до 24 лютого) «Дельта Банк» отримав від НБУ під заставу держоблігацій по операціям РЕПО 1,42 млрд грн.

За керівництва ж в НБУ С. Кубіва (з 24 лютого до 20 червня 2014 р.) – 4,15 млрд грн кредитів для збереження ліквідності під заставу майнових прав по кредитним договорам. Крім того, Дельта Банк під заставу держоблігацій по операціям РЕПО одержав ще 786 млн грн, а на тендерах під заставу держоблігацій, облігацій ДІУ та облігацій підприємств з гарантією Кабміну – 2,6 млрд грн.

У період керівництва в НБУ Валерії Гонтаревої (з 20 червня 2014 року) «Дельта Банк» отримав від Нацбанку стабкредит на 960 млн грн (такі позики видаються як мінімум на два роки), а також 1 млрд грн – під заставу держоблігацій на тендерах.

За даними НБУ, в 2015 році "Дельта Банк" рефінансування на строк більше 30 днів не отримував.

Завищення вартості заставних активів

Як уже писав Finbalance, у рамках кримінального провадження №12015100060003249 Печерський райсуд м. Києва 03.06.2015 надав дозвіл слідчому МВС на тимчасовий доступ і вилучення документів кредитної справи ТОВ «Дніпрометалсервісгруп» по договору кредитної лінії від 19.03.2013, яка була відкрита «Дельта Банком», а в 2014 році надана банком як забезпечення по кредиту рефінансування, залученого в Нацбанку.

Як зазначалося в матеріалах справи, керівництво ТОВ «Дніпрометалсервісгруп» запевняло, що не давало згоди про залучення банком рефінансування під кредитний договір від 21.03.2011, а відповідні підписані документи, як стверджувалося, є підробленими. Крім того, підприємство нібито хотіло замістити зобов`язання по кредиту через погашення вкладниками депозиту, у чому Дельта Банк товариству відмовив. Як припускалося, щоб мати отримати позику в НБУ.

«Відповідно до інформації в електронних реєстрах НБУ, кредит ТОВ «Дніпрометалсервісгруп» має оцінку в 2 млрд. грн. Однак в дійсності це майно коштує в декілька разів менше. Така завищена оцінка була надана банком, з метою ухилитись від формування резервів під даний кредитний портфель, а також під такий дорогий актив легко було отримати рефінансування», - констатувалося в матеріалах справи.

На цьому сумні новини не завершуються.

Так, 18 лютого Госпсуд м. Києва припинив провадження у справі за позовом ліквідатора «Дельта Банку» до ТОВ «Дніпрометалсервісгруп» щодо включення у проміжний ліквідаційний баланс «Дніпрометалсервісгруп» кредиторських вимог "Дельта Банку" як визнаних в загальному розмірі 3,64 млрд грн.

15.02.2016 від позивача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі, а 18.02.2016 від ліквідатора ТОВ "Дніпрометалсервісгруп" – про припинення провадження у справі, у зв`язку з припиненням діяльності відповідача як суб`єкта господарювання (яке суд і задовольнив).

У держреєстрі юросіб та фізосіб-підприємців зазначається, що ТОВ «Дніпрометалсервісгруп» припинене.

Щоправда, 02 лютого Госпсуд Дніпропетровської області частково задовольнив позов ліквідатора «Дельта Банку» до ТОВ «Дніпрометалсервісгруп», вирішивши звернути стягнення на предмет іпотеки (в рахунок часткового погашення за договором кредитної лінії від 21.03.2011 боргу за відсотками на 2,34 млн євро та пені на 8,6 млн грн).

Суд визнав за «Дельта Банком» право власності на нежитлове приміщення, розташоване за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Бригадна, 11, приміщення 70 (загальна площа 587м2). Як вказується в ухвалі суду, визначена вартість предмет іпотеки – 11,9 млн грн (без ПДВ), відповідно до звіту оцінювача.

На фоні мільярдних боргів щось не надто «густо»…

Серед кінцевих власників ТОВ «Дніпрометалсервісгруп» (зокрема, через ТОВ «НВО «Екотех», яке, до слова, було іпотекодавецем згідно з іпотечним договором від 18.03.2013) значаться Сергій Ганзелинський та Олександр Дементієнко. За даними ЗМІ, Сергій Ганзелинський колись був директором з продажів «Інтерпайпу». Олександр Дементієнко – колишній молодший партнер В. Пінчука по тому ж «Інтерпайпу». Мав бізнес не лише в Україні, але й у т.ч. в Росії.

Сприяння НБУ у виведенні рефінансування з «Дельта Банку»

Як писав Finbalance, слідчий відділ управління Генеральної прокуратури з розслідування корупційних злочинів, скоєних службовими особами, які займають особливо відповідальне становище проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №12014100000000703, за фактами незаконного заволодіння і розтрати службовими особами АТ «Дельта Банк» у співучасті з службовими особами Національного банку України, Державної іпотечної установи та іншими особами, протягом 2014-2015 років державних коштів в особливо великих розмірах, ухилення від сплати податків та легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, вчинені в особливо великому розмірі.

Досудовим розслідуванням встановлено, що «Дельта-Банк» упродовж 2014 року одержав від НБУ рефінансування в обсягах близько 10 млрд. грн. За 4,1 млрд. грн. з числа вказаних коштів «Дельта-Банк» упродовж 2014 року придбав 535,3 млн. дол Ці кошти були перераховані за кордон з рахунків 12 пов`язаних між собою українських суб`єктів господарювання товариств, окремі службові особи яких були водночас співробітниками АТ «Дельта Банк». Нібито на виконання раніше укладених договорів…

Крім того, за даними "Наших грошей", «Дельта Банк» перевів на свої компанії кредит «Укрспирту» в 90 млн грн. Хоча ці гроші мали повернутись Нацбанку за рефінанс...

Резюме

На такому фоні запевнення НБУ викликають не стільки стриманий оптимізм, скільки дещо іншу реакцію. Назвемо її більш скептичною. Хотілося б помилитися.

Finbalance