НБУ: пік інфляції - 9,6% - припаде на ІІІ квартал

Все про економіку та фінанси

НБУ погіршив прогноз інфляції на кінець 2021 року з 7,0% до 8,0%, причому пік інфляційного сплеску припаде на III квартал 2021 року, що зумовлено низькою базою порівняння минулого року:

"З боку пропозиції зростання інфляційного тиску в 2021 році буде визначатися подорожчанням енергоносіїв, прискоренням світової інфляції, збільшенням виробничих витрат бізнесу, зокрема на оплату праці. Подорожчання палива, крім безпосереднього впливу на інфляцію, також збільшуватиме собівартість багатьох товарів. З боку попиту інфляційний тиск буде підсилюватись зростанням доходів населення в умовах відновлення економіки.

Вагомим чинником прискорення інфляції у 2021 році стане здорожчання сирих продуктів через нижчі минулорічні врожаї, а також зростання світових цін на продовольство. Через канал собівартості це прискорить інфляцію продуктів з високим ступенем обробки, які входять до базового ІСЦ. Разом із збільшенням темпів росту заробітних плат (зокрема за рахунок значного підвищення мінімальної зарплати) це зумовить зростання базової інфляції в поточному році до 6.5%.

НБУ, як декларувалося раніше, допускає тимчасове відхилення інфляції від цілі з метою швидшого відновлення економіки. Надходження на ринки нового врожаю, вичерпання ефекту від низької бази порівняння для окремих товарів, а також підвищення облікової ставки Національним банком України поступово розвернуть інфляційну динаміку. Восени інфляція почне знижуватися та повернеться до цільового діапазону 5% ± 1 в. п. у першому півріччі 2022 року, де й залишатиметься надалі.

У поточному році фундаментальний інфляційний тиск очікувано посилиться в умовах відновлення економічної діяльності. Найбільший внесок у зростання базової інфляції матимуть дорожчі продукти з високим ступенем обробки, на яких надалі відображатимуться ефекти від вищих цін на сирі продукти харчування.

Зростання заробітних плат стимулюватиме нарощення споживчого попиту, але призведе й до збільшення витрат бізнесу на фонд оплати праці. Відтак бізнес компенсуватиме ці видатки підвищенням цін. Найбільше це відобразиться у сфері послуг, де оплата праці становить значну частку в собівартості. Зростання світової інфляції в умовах економічного відновлення та продовження програм стимулювання обумовлюватиме посилення інфляційного тиску з боку імпортованих товарів.

Підвищення облікової ставки, до якого НБУ вдався на початку поточного року, дасть змогу послабити фундаментальний інфляційний тиск у 2022 році. У середньостроковій перспективі базова інфляція очікується близькою до 4% та підтримуватиметься насамперед подальшим зростанням доходів населення.

Подорожчання продовольчих товарів на світових товарних ринках стане одним з основних чинників підвищення як інфляції сирих продуктів, так і ІСЦ в Україні цього року. Вагомий внесок матимуть виробничі витрати, пов’язані з підвищенням зарплат, подорожчанням кормів у тваринництві, а також палива. Надходження нового врожаю в другій половині року сприятиме послабленню тиску на ціни продовольства. З 2022 року прогнозується поступове сповільнення продовольчої інфляції нижче 4% на тлі нормалізації ситуації на світових ринках та підвищення урожаїв в Україні.

Після піку всередині року (близько 15%) адміністративна інфляція почне поступово знижуватися, проте і надалі залишатиметься найвищою серед складових ІСЦ. Зростання адміністративних цін пов’язано насамперед з подорожчанням енергоносіїв. Очікується, що влітку вартість природного газу більш ніж удвічі перевищуватиме цінові мінімуми минулого літа. Відтак внесок газу сформує більше третини річної адміністративної інфляції в ІІ кварталі. За підсумками 2021 року ціна газу буде близькою до минулорічної завдяки поступовому зниженню ціни газу на європейських газових хабах протягом року та посиленню конкуренції на внутрішньому ринку. Проте тарифи на опалення та гаряче водопостачання будуть підвищуватись, оскільки вони не коригувались у 2020 році, незважаючи на подорожчання газу та зростання витрат на оплату праці.

Збільшення заробітних плат у сфері ЖКГ (зокрема за рахунок підвищення мінімальної заробітної плати), та інших виробничих витрат зумовить подальше подорожчання окремих комунальних послуг.

Основним драйвером адміністративної інфляції після стабілізації її енергетичної складової буде підвищення ставок акцизів на тютюнову продукцію, що призведе до її подорожчання на 16–17% щороку.