НБУ очікує, що ставки за ОВДП будуть і далі зростати, Мінфін готовий шукати компроміс

Все про економіку та фінанси

НБУ вважає недостатнім нещодавнє підвищення ставок Мінфіном і очікує найближчими тижнями наступних кроків, тоді як Мінфін заявляє про готовність шукати компроміс, але неможливість значного збільшення дохідності держпаперів, пише "Інтерфакс-Україна".

"На нашу думку, більш активне підвищення ставок Мінфіном має сприяти появі у банків та населення альтернативних активів у нацвалюті. Ми очікуємо, що найближчими тижнями Мінфін більш активно підвищуватиме ставки, і це дасть додатковий поштовх монетарної трансмісії", - сказав заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук на брифінгу.

"Підвищуючи ставки, ми повинні розуміти, як обслуговуватимемо. Але готові шукати компроміс, готові шукати прийнятну ставку, на яких умовах ми можемо запозичувати з ринку, щоб і ми мали можливість виконувати свої зобов`язання, і мали можливість забезпечувати виконання бюджету", – зазначив міністр фінансів Сергій Марченко в ефірі телемарафону.

За його словами, якщо покупці хочуть 25% за держоблігаціями, то й економіка має так зростати.

"Треба бути реалістами", - наголосив глава Мінфіну.

Ніколайчук із Нацбанку констатував, що поки після підвищення НБУ облікової ставки до 10% до 25% на початку червня трансмісія банківських ставок гальмується тим, що Мінфін досить повільно пристосовується до нових умов.

У той же час, за його словами, процес розпочався, і особливо це стосується реакції невеликих банків з українським капіталом, які отримували кредити рефінансування та шукають ресурси для їх заміщення.

Як уточнив заступник голови НБУ, ставки по 3-6 міс. депозитів в окремих банках вже зросли до 15-18% річних, а загалом український індекс ставок 3-міс. депозитів на 2,3 процентних пункти.

"Хотіли б бачити сильнішу трансмісію та реакцію банків. Об`єктивно реакція окремих банків, маркет-мейкерів досить слабка, оскільки у них профіцит ліквідності, але навіть вони почали процес підвищення депозитних ставок", – сказав Ніколайчук.

На його думку, з урахуванням 100% гарантування вкладів у період воєнного стану великі банки змушені будуть більше реагувати на дії дрібніших конкурентів.

Він нагадав, що довоєнна трансмісія для депозитних ставок фізосіб займала 2-4 міс., а повне перенесення – до 18 міс.

"Зараз, враховуючи особливості воєнного часу та функціонування банківської системи, ефективність відсоткового каналу трансмісії дещо послабилася", - визнав заступник голови Нацбанку.

Як повідомлялося, на аукціоні цього тижня Мінфін вперше з моменту підвищення облікової ставки НБУ підвищив з 11% до 14% прибутковість річних гривневих облігацій внутрішньої держпозики, водночас зберігши прибутковість більш "коротких" паперів на рівні 9,5-10% річних. .

За тиждень раніше він також підняв ставки 6-міс. доларових паперів із 3,5% до 4%, річних – з 3,7% до 4,5%.