НБУ: обсяг вкладів у банківській системі з початку війни збільшився на 54 млрд грн

Все про економіку та фінанси

Глава НБУ Кирило Шевченко констатує, що попри безпрецедентні масштаби викликів, банківська система за майже два місяці війни залишається стійкою і ліквідною:

"У штатному режимі працюють системи платежів, платіжні картки, системи мобільного та інтернет-банкінгу.

На сьогодні працює понад 70% відділень системно важливих банків – там, де це не загрожує життю.

Критичного відпливу коштів з банківської системи не відбулося. Навпаки, загалом від початку війни ми фіксуємо збільшення коштів – наразі маємо плюс 54,0 млрд грн.

Національний банк щоденно моніторить ситуацію і за результатами ми переглядаємо наші регуляторні вимоги, приймаємо деякі послаблення, зокрема щодо валютно-обмінних операцій. Серед наших послаблень – ми вперше з початку війни з 14 квітня дозволили банкам продавати готівкову іноземну валюту населенню".

Контекст

За даними НБУ, в березні 2022 року обсяг гривневих депозитів населення збільшився на 15,2% (з початку року - на 10,4%) до 504,8 млрд грн.

Обсяг валютних вкладів населення в березні зменшився на 1% (з початку року - на 9%) до 8,75 млрд дол.

Обсяг гривневих коштів корпоративного сектору в березні збільшився на 0,4% - до 482,25 млрд грн (з початку року зменшився на 13,5%).

Обсяг валютних коштів корпсектору в березні скоротився на 7,4% (з початку року - на 11,2%) до 6,9 млрд дол.

Нагадаємо, глава НБУ Кирило Шевченко повідомляв, що станом на 1 квітня порівняно з першим днем війни (24 лютого) гривневі вклади населення зросли на 19%, а валютні вклади зменшились на 2%. При цьому кошти юросіб з початку активної фази війни зменшилися на 4% у гривнях та на 8% у доларах США.

"Критичних відтоків із системи в нас немає", - зауважував К. Шевченко.

Станом на початок дня 13 квітня ліквідність банківської системи сягала 220 млрд грн. Так, обсяг коштів на коррахунках банків становив 57,4 млрд грн (на 23 лютого - 54,4 млрд грн), а обсяг вкладень банків у депозитні сертифікати НБУ - 162,2 млрд грн (на 23 лютого - 104,6 млрд грн)

НБУ та Мінфін констатували, що ліквідність банківського сектору є високою – обсяг коштів клієнтів в усіх валютах збільшився на 41 млрд грн з початку військових дій. Згідно з опитуваннями великих банків, у ІІ кварталі вони планують надати 68 млрд грн позик бізнесу, переважно с/г виробникам та із використанням держпрограм.

13 квітня набув чинності закон про 100-відсоткову держгарантію за депозитами фізосіб на період війни й три місяці після її завершення.