НБУ не знає, який правовий статус мають біткоіни в Україні

Все про економіку та фінанси

НБУ оприлюднив такий коментар заступника голови Нацбанку Олега Чурія щодо статусу Bitcoin в Україні:

«Наразі Bitcoin не має визначеного правового статусу в Україні. Визначення такого статусу в Україні ускладнюється відсутністю консолідованого підходу до класифікації Bitcoin та регулювання операцій з ним у світі.

Так, у низці країн офіційно дозволені операції з Bincoin. Зазвичай вони розглядаються як товар або інвестиційний актив і для цілей оподаткування підпорядковані відповідному законодавству. У деяких країнах Bitcoin визнають розрахунковою грошовою одиницею.

Наприклад, законодавство ЄС на сьогодні класифікує Bitcoin як “цифрове представлення вартості, не підтверджене центральним банком або державним органом і не прив`язане до юридично встановлених валютних курсів, яке може використовуватися як засіб обміну для покупки товарів і послуг, їх передачі та зберігання, і може набуватися в електронному вигляді”. При цьому обмін традиційними валютами на одиницю Bitcoin звільняється від сплати податку на додану вартість.

В Ізраїлі Bitcoin не підпадає під юридичне визначення валюти ані як фінансове забезпечення, ані як оподатковуваний актив. Щоразу, коли Bitcoin продається, продавець повинен сплатити податок на приріст капіталу.

Народний банк Китаю вважає Bitcoin віртуальним товаром, а не валютою, і його продаж може обкладатися ПДВ.

В Японії Bitcoin визнається цінністю, подібною до активів (asset-like values). Його продаж обкладається японським аналогом ПДВ.

В Австралії Bitcoin розглядається як власність, а транзакції з ним – як бартер.

У Канаді Bitcoin взагалі визначається як “нематеріальний актив”, а транзакції з ним – також як бартер.

Таким чином, у різних країнах Bitcoin класифікують по-різному – як віртуальну валюту, грошовий сурогат, нематеріальну цінність, віртуальний товар тощо. Зі свого боку, Національний банк України наразі офіційно не підтримує жодне з наведених визначень.

Для вироблення спільної позиції щодо правового статусу Bitcoin та його регулювання Національний банк започаткував діалог із Міністерством фінансів, Державною фіскальною службою, Державною службою фінансового моніторингу, Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, а також Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг. За участю вказаних державних установ це питання буде розглядатися на найближчому засіданні Ради з фінансової стабільності, яке планується провести до кінця серпня».

Нагадаємо, на днях повідомлялося, що слідчі Святошинського управління поліції й СБУ виявили на території державного підприємства "Лікувально-оздоровчий центр" ІЕЗ ім. Патона "200 одиниць комп`ютерного обладнання для генерації (Майнінг) криптовалюти Bitcoin, яке працювало з порушенням законодавства України. Про це йдеться в постанові Святошинського районного суду Києва.

У судових матеріалах зауважується, що в ході досудового розслідування встановлено, що кілька осіб за попередньою змовою з корисних мотивів вирішили здійснити підробку банківських документів. «Випуск і обіг грошових сурогатів криптовалюти Bitcoin на території України заборонені згідно з ч. 2 ст. 32 Закону України "Про Національний банк України», - йдеться в постанові.

У документі також наголошується, створення Bitcoin порушує вимоги законів України "Про Національний банк України", "Про банки і банківську діяльність", статті 9 Закону України "Про платіжні системи і переказ коштів в Україні". Читайте також Курс Bitcoin знову оновив історичний максимум «Платіжні організації платіжних систем, учасники платіжних систем і оператори послуг платіжної інфраструктури мають право здійснювати діяльність в Україні лише після їх реєстрації шляхом внесення відомостей про них до Реєстру», - йдеться в постанові.

Слідчий зазначив, що для реалізації злочинного наміру на території Лікувально-оздоровчого комплексу "ІЕЗ ім. Патона" було розміщено 200 одиниць комп`ютерного обладнання, так звані "майнери". При цьому жодних договорів не було укладено, оскільки згаданій вище групи сприяли службові особи Лікувально-відновлювального центру. "Отримана криптовалюта використовується як засіб платежу шляхом здійснення обмінних операцій на електронні гроші офіційних платіжних систем, шляхом підробки електронних платіжних доручень та інших банківських документів", - акцентується в постанові суду.

Надалі частина згенерованої валюти з використанням гаманців електронних платіжних систем конвертується і переводится на банківські рахунки підприємств з ознаками фіктивності. З них зазначені кошти перераховуються на карткові рахунки зловмисниками і переводяться в готівку.

Суд дозволив Нацполіціі провести огляд за адресою "Лікувально-відновлювального центру ІЕЗ ім. Патона" з метою розшуку і вилучення речей та документів, пов`язаних з генерацією Bitcoin.

Нагадаємо, у середині червня повідомлялося, що податкова міліція Києва спільно з Національною поліцією викрили міжрегіональну злочинну групу, члени якої незаконно заволодівали великими сумами у ході легалізації коштів з використанням криптовалюти.

Раніше Національний банк України повідомляв, що не несе відповідальності за можливі ризики і втрати, пов`язані з використанням віртуальних валют у розрахункових операціях.

Віртуальна валюта Bitcoin є однією з найпопулярніших альтернатив традиційним валютам, яку часто називають криптовалютою або віртуальною валютою. Bitcoin можуть використовувати для оплати товарів або послуг у продавців, готових їх приймати. Валюта не має єдиного емісійного центру. Емісія криптовалюти Bitcoin децентралізована і може бути здійснена випадково будь-яким клієнтом системи за допомогою використання обчислювальних потужностей електронного обладнання для підтримки роботи системи.