НБУ не домігся у Верховному Суді закриття справи про банкрутство компанії Клімова

Все про економіку та фінанси

4 вересня Верховний Суд відмовився задовольнити касаційну скаргу НБУ та залишив без змін постанову Одеського апеляційного госпсуду від 14.05.2018 та ухвалу Госпсуду Одеської області від 07.02.2018, якими було відкрито провадження в справі №916/3200/17 про банкрутство ПАТ "Туристично-Виробнича фірма "Чорне море" та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.

За даними держреєстру юросіб, кінцевим бенефіціаром ПАТ "Туристично-Виробнича фірма "Чорне море" є екс-власник збанкрутілого "Імексбанку" Леонід Клімов (нардеп, член комітету Верховної Ради з питань фінансової політики і банківської діяльності).

Раніше НБУ заявляв про заборгованість «Імексбанку» по рефінансування на 3,16 млрд грн (за договором від 26.11.2009), забезпеченням по якому виступає в т.ч. стадіон «Чорноморець» та низка об’єктів комерційної нерухомості в Одесі. 

Як писав Finbalance, 16.03.2016 Приморський райсуд м. Одеси задовольнив позов НБУ та вирішив стягнути з Л. Клімова як поручителя 310 млн грн заборгованості "Імексбанку" по стабкредиту (від 28.11.2014). Проте 15.07.2016 Апеляційний суд Одеської області скасував рішення суду першої інстанції та відмовив Нацбанку в задоволенні позову. 04.10.2017 Вищий спеціалізований суд з розгляду цивільних і кримінальних справ частково задовольнив касаційну скаргу НБУ, скасував рішення судів нижчих інстанцій, а справу направив на новий розгляд.

Ухвалою Госпсуду Одеської області від 11.12.2017 в рамках справи про банкрутство ТОВ «Укрбудспецтех» (кінцевий бенефіціар - Леонід Клімов) було затверджено реєстр вимог кредиторів вказаної компанії, у т.ч. окремо внесені вимоги кредиторів, забезпечених заставою майна банкрута: НБУ - 3,47 млрд грн (перелік відповідних активів - тут); Сбербанку - 1,2 млрд грн; "Імексбанку" - 103,5 млн грн.

У лютому-2018 Антимонопольний комітет дозволив українській "дочці" Сбербанку набути у власність два готелі одеської мережі «Чорне море» (належить Л. Клімову).

За даними Фонду гарантування, на 01.09.2018 вкладникам "Імексбанку" в межах гарантійної суми було виплачено 4,2 млрд грн (95,9% запланованих виплат). Загальна сума акцептованих вимог кредиторів банку складає 9,3 млрд грн. 

Фонд повідомляв, що оціночна вартість активів "Імексбанку" становить менше 15% від суми, зафіксованої у бухгалтерській звітності банку: у той час, як «на папері» вартість активів, включених до ліквідаційної маси, складає 14,95 млрд грн, чотири незалежні суб’єкти оціночної діяльності оцінили їх у 2,1 млрд грн.

За даними Фонду, 90% корпоративних кредитів в "Імексбанку" - інсайдерські. Йдеться про 13,1 млрд грн. Єдине забезпечення за половиною портфелю – стадіон в Одесі ("Чорноморець"). Про невдалі спроби ФГВФО його продати див. тут.

На початку 2017 року ФГВФО повідомляв, що Головне слідче управління Нацполіції оголосило про підозру екс-голові правління "Імексбанку" Юрію Граматику.

«Під час досудового розслідування встановлено, що за вказівкою голови правління «Імексбанку» суб’єктам господарювання, передусім пов’язаним з банком особам, видавалися бланкові кредити. Крім того, відбувалась заміна ліквідного забезпечення за кредитними договорами на неліквідне, що спричинило розтрату банківських активів», - йшлося в повідомленні ФГВФО.