НБУ назвав "успішним" продаж активів банків-банкрутів на 6,8 млрд грн за 2% від суми боргу

Все про економіку та фінанси

НБУ заявив, що Фонд гарантування вкладів фізосіб за погодження Нацбанку 12 грудня "успішно" (цитата) провів аукціон за "голландською моделлю" з продажу пулу заставлених у НБУ прав вимоги за кредитними договорами неплатоспроможних банків вартістю понад 6,8 млрд грн.

При початковій ціні реалізації у 235 млн грн, ціна продажу склала 130 млн грн.

"Активи виставлялись на торги радниками з продажу активів First Financial Network (FFN). В аукціоні взяли участь шість інвесторів, що є рекордом для аукціонів з продажу прав вимоги за кредитними договорами неплатоспроможних банків", - констатують у Нацбанку.

"Такий інтерес до аукціону з боку інвесторів свідчить про велику роботу, проведену радниками з продажу активів по підготовці торгів та маркетингу серед потенційних інвесторів", - зазначив директор Департаменту управління ризиками НБУ Ігор Будник.

Пул складався з 35 кредитів АТ "Дельта Банк", АТ "Єврогазбанк" і ПАТ "КБ "Актив-Банк". Серед найбільш привабливих активів, за даними Фонду: обладнання для підприємств сонячної енергетики в Миколаївській області, земельні ділянки в Київській області, обладнання агропідприємства, зокрема, для насіннєвого заводу в Рівненській області.

"Нам вдалося привернути увагу великих іноземних та внутрішніх інвесторів до вітчизняного ринку кредитів, які не працюють. Інвестори отримали сигнал, що ринок проблемних активів в Україні є цікавим та відкритим, працює за зрозумілими та загальноприйнятими правилами. Це наш перший вдалий аукціон із залученням міжнародних радників з продажу активів. Сподіваємось, надалі конкуренція за наші лоти тільки зростатиме, а з нею – і ціна, яку готові платити реальні покупці", - сказав Тарас Єлейко, директор департаменту консолідованого продажу активів Фонду.

Аукціон проводився в рамках другого етапу продажу за "голландською моделлю" заставлених у НБУ прав вимоги за кредитними договорами неплатоспроможних банків балансовою вартістю 11,5 млрд грн, які раніше в рамках пілотного проекту виставлялись на торги радниками з продажу активів First Financial Network (FFN) та The Debt Exchange (DebtX).

На першому етапі ФГВФО здійснював продаж цих активів окремими лотами у системі ProZorro.Продажі за "голландською моделлю". У результаті продажу кредитів із балансовою заборгованістю 352,9 млн грн було отримано понад 80 млн грн. На другому етапі непродані кредити були об’єднані у пули та передані для реалізації за "голландською моделлю" компаніям ТОВ "Дебтекс Україна" (дочірня компанія DebtX) та ТОВ "Фьост Файненшіал Нетворк Юкрейн" (дочірня компанія FFN) у межах спільного пілотного проекту з НБУ та ФГВФО, який запрацював ще на початку року.

У рамках цього пілотного проекту у вересні 2017 року на продаж було виставлено два пули – права вимоги за кредитами неплатоспроможних банків, передані у заставу НБУ. До реалізації були залучені дві компанії - ТОВ "Дебтекс Україна" та ТОВ "Фьост Файненшіал Нетворк Юкрейн". Стартові ціни продажу, встановлені ФГВФО, становили 600 млн грн та 810 млн грн відповідно. Проте торги не відбулися: за одним із пулів на участь у торгах не зареєструвався жоден учасник, за другим – надані цінові пропозиції були значно нижчими за стартову ціну. З урахуванням вищезазначеного, виконавчою дирекцією ФГВФО було ухвалено рішення про реалізацію вказаних кредитів окремими лотами за "голландською моделлю". Як забезпечений кредитор НБУ погодив умови реалізації активів, переданих йому в заставу, після отримання рішення виконавчої дирекції ФГВФО.

НБУ за 11 місяців 2018 року отримав на погашення заборгованості за кредитами рефінансування неплатоспроможних банків 2,5 млрд грн, що майже вдвічі більше, ніж за аналогічний період минулого року. З них від реалізації активів за "голландською моделлю" НБУ отримав 618,3 млн грн.