НБУ назвав єдину галузь промисловості, яка зросла в серпні, причому – завдяки АТО

Все про економіку та фінанси

Єдиною промисловою галуззю, обсяги якої в серпні зросли (8.7% у річному вимірі), була фармацевтична галузь. Навіть в умовах подорожчання імпортної сировини обсяги виробництва вітчизняних лікарських препаратів збільшилися на 58.9% у річному вимірі через великі потреби в медичних засобах унаслідок проведення АТО, повідомляє Нацбанк.

Як вказують у центробанку, в серпні зниження обсягів промислового виробництва у серпні прискорилося до 21.4% у річному вимірі.

Ведення воєнних дій на сході України спричинило суттєве руйнування багатьох виробничих об’єктів і транспортних шляхів. За даними Міністерства регіонального розвитку, станом на 1 вересня 2014 року в Донецькій і Луганській областях пошкоджено або зруйновано 14 об’єктів торгівлі та 132 промислових об’єкти. Дані Міністерства інфраструктури станом на 5 вересня 2014 року в Донецькій і Луганській областях свідчать, що зазнали руйнувань та різного ступеня пошкоджень 962 км автомобільних доріг загального користування та 24 мости і шляхопроводи.

Найбільших втрат зазнала добувна промисловість України. Зокрема в Донецькій області не працює близько 70% шахт. Як наслідок зниження обсягу видобування кам’яного та бурого вугілля в серпні становило 60.4% у річному вимірі, виробництва добувної промисловості – 27.4%.

Дефіцит сировини спричинив погіршення показників металургійної промисловості. Незважаючи на сприятливу зовнішньоекономічну кон’юнктуру та зростання цінової конкурентоздатності зниження обсягів металургійного виробництва становило 30% у річному вимірі. Середньодобовий обсяг виплавки сталі та чавуну в серпні знизився до рекордного мінімуму – 56.8 тис. т та 48.5 тис. т відповідно (середні значення за 2012 – 2013 роки – 89.1 тис. т та 78.8 тис. т відповідно).

Через небезпечну ситуацію на сході України повністю припинили діяльність усі підприємства коксохімічної та хімічної промисловості, які розташовані в зоні проведення АТО. Зниження обсягів виробництва коксу та нафтопродуктів становило 50.2% у річному вимірі, зокрема виробництво коксу зменшилося на 54.6%. Зниження обсягів виробництва хімічної промисловості становило 19.6% у річному вимірі.

Внаслідок руйнування транспортних шляхів обсяги перевезень залізницею в серпні знизилися на 33.1% у річному вимірі, трубопровідним транспортом – на 30.3%. У цілому обсяги вантажних перевезень у серпні знизилися на 28.5%.

Розрив міжрегіональних зв’язків негативно вплинув на розвиток харчової промисловості, зниження обсягів якої в серпні становило 0.4% у річному вимірі. Підтримуючим розвиток галузі чинником залишається лібералізація доступу українських товарів на ринки ЄС, однак логістичні складнощі всередині країни стримують зростання виробництва.

Скорочення державного фінансування, погіршення фінансових результатів підприємств, низька кредитна активність та зниження купівельної спроможності населення призвело до подальшого погіршення показників будівництва. Обсяги будівельних робіт у серпні знизилися на 37.1% у річному вимірі. І якщо в попередні місяці найвищі темпи зниження були в Донецькій і Луганській областях, то вже в серпні суттєве погіршення ситуації спостерігалося в багатьох інших регіонах країни.

Зростання врожайності зернових культур (на 16.5% порівняно з відповідною датою минулого року) забезпечило збільшення обсягів виробництва сільського господарства на 6.3% у січні – серпні порівняно з відповідним періодом минулого року та на 13.6% у серпні в річному вимірі. Незважаючи на складну ситуацію на сході України в Донецькій області зернових культур було зібрано на 11.7% більше, ніж у минулому році, у Луганській області – на 8.3%.