НБУ: наразі переваг від фіксації курсу більше, ніж недоліків

Все про економіку та фінанси

НБУ при виборі режиму обмінного курсу виходить із того, який із них корисніший на сьогодні для досягнення цілей щодо інфляції, утримання макроекономічного балансу, підтримання конкурентоспроможності виробників, заявив заступник голови Національного банку Сергій Ніколайчук в інтерв`ю агентству "Інтерфакс-Україна".

"Наразі ми бачимо більше переваг від фіксації обмінного курсу, ніж від іншого режиму. Якщо ситуація буде змінюватися, ми змінюватимемо нашу валютно-курсову політику. Але поки що вважаємо такі кроки недоцільними", – сказав заступник глави Нацбанку.

Ніколайчук додав, що зміни валютно-курсової політики дуже залежать від того, за яким макроекономічним сценарієм житиме країна.

"Якщо говорити про те, як довго ми зберігатимемо фіксований курс, то відповідь дуже проста: доки ми будемо бачити, що переваги від цієї фіксації перевищують недоліки такого курсового режиму", - заявив співрозмовник агентства.

Він зазначив, що Нацбанк хоче повернутися до гнучкого, плаваючого обмінного курсу, але це не самоціль, і для цього мають бути створені певні передумови, одна з яких – більше самобалансування валютного ринку.

"Ми маємо знову налагодити також дію монетарної трансмісії, тому що відпустити обмінний курс, не маючи можливості впливати на нього процентною ставкою, не буде дуже виваженим рішенням", – додав Ніколайчук.

На його думку, говорячи про сценарій керованого повернення до гнучкого обмінного курсу, треба враховувати, що він не повинен характеризуватися суттєвою корекцією в один чи інший бік.

"Якщо будемо змушені робити корекцію обмінного курсу, то підхід залежатиме від умов, у яких ми будемо ці кроки робити", – зауваижив заступник голови Нацбанку.

За його словами, нечасті, але великі кроки – це, по суті, спроба вирівняти дисбаланси через сильне подорожчання імпорту, коли система ще не готова до повернення плаваючого курсу, а тому відбувається нова фіксація курсу.

"Короткі, але частіші кроки більш доцільні для ситуації, коли ринок уже майже, але ще не зовсім повністю готовий до плаваючого обмінного курсу. Відповідно центральний банк у такій ситуації намагатиметься знайти нову точку рівноваги, де ринок сам збалансується. І далі курс уже плаватиме в довоєнному форматі", – назвав він і інший варіант.