НБУ може втратити кошти, які отримав від банку "Надра" в рахунок погашення рефінансу

Все про економіку та фінанси

Госпсуд м. Києва розглядає позов Державної іпотечної установи до НБУ про стягнення 44,8 млн грн, з яких 38,3 млн грн – безпідставно (на думку ДІУ) отримані кошти від банку «Надра» в рахунок виконання зобов`язань за кредитними договорами; 6,4 млн грн – проценти за користування безпідставно отриманими грошовими коштами.

Крім цього, Госпсуд м. Києва розглядає позов ДІУ до банку «Надра» про стягнення 333 млн грн (предмет позову – звернення стягнення на майнові права за кредитними договорами, договорами забезпечення, які укладали сторони в 2008 році).

Як писав Finbalance, в листопаді 2016 року Вищий господарський суд відмовився задовольнити касаційну скаргу НБУ та лишив без змін постанову Київського апеляційного госпсуду, якою було задоволено позов ДІУ та визнано недійсним договір застави майнових прав від 10.08.2011, укладений між НБУ та банком "Надра" (в частині застави майнових прав банку «Надра» за договорами, зазначеними у додатку №1 до договору застави майнових прав №7/1-З від 15.10.2008, що укладався між Державною іпотечною установою і «Надра»).

Згідно з матеріалами справи, 15.10.2008 між ДІУ (кредитор) та банком "Надра" (позичальник) був укладений кредитний договір №7/1 (під заставу майнових прав за іпотечними житловими кредитами) на 700 млн грн. Також 15.10.2008 між ДІУ (заставодержатель) і банком "Надра" (заставодавець) був укладений договір застави майнових прав №7/1-З, за умовами якого предметом застави є майнові права за кредитними договорами та договорами забезпечення, зазначеними у додатку №1 до договору, в якому сторони погодили перелік відповідних кредитних договорів та договорів забезпечення (укладених між банком «Надра» та фізичними особами). Майнові права за домовленістю оцінено у еквіваленті 840 млн грн.

Відповідно до судових матеріалів, 19.03.2015 ДІУ дізналася, що вказані майнові права передані банком «Надра» у заставу НБУ за договором від 10 серпня 2011 року.

Київський апеляційний госпсуд констатував, що банк «Надра» не мав права без згоди ДІУ передавати в заставу для Нацбанку вказані майнові права за кредитними договорами.

З таким висновком погодився і Вищий госпсуд: «Відповідачем 1 [банком «Надра»] не надано доказів згоди позивача (як заставодержателем відповідних майнових прав [ДІУ]) на передачу майнових прав, які є предметом застави за Договором застави №7/1-З, в наступну заставу».

15 березня 2017 року Веховний Суд відмовився задовольнити клопотання НБУ про допуск цієї справи до розгляду Верховним Судом. «Подана заява є необґрунтованою, її доводи не підтверджуються доданими до неї матеріалами», - констатував ВСУ.

За даними Фонду гарантування, на 06 лютого 2015 року (тобто на момент введення тимчасової адміністрації в банк "Надра") борг банку «Надра» перед НБУ становив 12,6 млрд грн, або майже половину всіх зобов’язань фінустанови. 

За даними НБУ, на початок квітня 2017 року банк «Надра» був найбільшим боржником Нацбанку по кредитам рефінансування: обсяг його зобов’язань становив 9,8 млрд грн.

Заступниця глави НБУ Катерина Рожкова в інтерв’ю для Finbalance розповідала, що ще в 2012-2013 рр. Нацбанк втратив поруку Дмитра Фірташа по боргам банку «Надра» перед НБУ по кредитам рефінансування (порука була надана в 2008-2009 рр, - Finbalance). «Порука Фірташа була, але вона була втрачена в 2012 чи 2013 році при реструктуризації [заборгованості, - Finbalance]», - зауважила К. Рожкова.

За словами заступниці глави НБУ, наразі складно сказати, чи добровільно тоді НБУ відмовився від поруки Д. Фірташа, чи це була халатність. «Він її (поруку) просто не подовжив», - констатувала К. Рожкова.

Коментуючи ж різке скорочення активів і пасивів у банку «Надра» перед банкрутством, К. Рожкова зауважила, що не готова чітко прокоментувати це питання, але не виключила, що мало місце «схлопування» активів і зобов’язань банку. «Треба розслідувати справу та об’єктивно дивитися. Зараз не готова конкретно «Надру» коментувати. Можливо, активи були в заставі по зобов’язанням. Не знаю. Треба дивитися окремо кожний випадок. Але «Надра» був мертвий задовго до 2014 року», - зазначила К. Рожкова.

За даними Фонду гарантування, на 01.07.2017 вкладникам банку "Надра" в межах гарантійної суми було виплачено 3,68 млрд грн (94,8% запланованих виплат).

Восени 2015 року директор-розпорядник Фонду гарантування Костянтин Ворушилін заявляв, що банку «Надра» не вистачить заставного майна, щоб розрахуватися перед Нацбанком, не кажучи вже про покриття тих 4 млрд, які Фонд гарантування має виплатили вкладникам у межах гарантійної суми.

Про кримінальне провадження поліції щодо сумнівних операцій збанкрутілого банку «Надра», в якому фігурує в т.ч. Д. Фірташ, читайте тут.

Про підозри на адресу Д. Фірташа щодо придбання 29% акцій «Інтера» за рахунок рефінансування НБУ читайте тут.

Про спроби Д. Фірташа заблокувати продаж прав вимоги на мільярди гривень, які забезпечені недобудованим ТРЦ "Республіка", див. тут.

Про мільярдні борги азотних заводів Д. Фірташа перед Ощадбанком та росбанками див. тут.