НБУ: валютно-курсові обмеження для експортерів здешевлюють імпорт і стримують інфляцію

Все про економіку та фінанси

Заступник глави НБУ Сергій Ніколайчук в ефірі “Суспільного” розповів про ситуацію на валютному ринку та міжнародну фінансову допомогу.

"З початку війни Національний банк України перейшов до фіксації обмінного курсу гривні до долара США. Дуже близько до цього курсу (+1%) проводяться операції на міжбанку, де експортери продають свою валютну виручку, а імпортери мають можливість купити валюту для фінансування критичного імпорту. Власне, за рахунок фіксованого обмінного курсу, який по суті здешевлює імпорт, що надходить в країну, НБУ непрямо виконує свою основну функцію із забезпечення цінової стабільності в країні.

Що стосується готівкового ринку, то тут обмінний курс визначається попитом і пропозицією, Національний банк на нього майже не впливає. Курс, як і раніше, визначається на основі ринкових сил. Водночас, звичайно, офіційний обмінний курс є стабілізуючим якорем для економіки, зокрема і для готівкового курсу", – зазначив Сергій Ніколайчук.

Заступник глави Нацбанку також розповів про роль у для валютного ринку міжнародної фінансової допомоги.

"Від міжнародних партнерів з початку війни ми вже отримали понад 6 млрд доларів США. Найбільші кошти надійшли від МФВ – 1,4 млрд дол. США, ще 1,2 млрд євро – від Єврокомісії.

Ці кошти, з одного боку, полегшують Міністерству фінансів фінансування своїх видатків, зокрема на оборону та соціальні потреби. З іншого боку, ці валютні кошти Міністерство фінансів продає НБУ, що дозволяє підтримувати резерви й своєю чергою продавати валюту на міжбанківському ринку й утримувати офіційний обмінний курс на фіксованому рівні 29,25 грн/дол. США", – зауважив Сергій Ніколайчук.