НБУ: концентрація військ Росії на кордоні призвела до зниження попиту нерезидентів на ОВДП

Все про економіку та фінанси

У Нацбанку констатують, що внаслідок нарощування Росією військ на кордоні з Україною, попит нерезидентів на ОВДП знизився.

Коментар глави Національного банку Кирила Шевченка:

“До концентрації військ Росією інвестори-нерезиденти досить активно купували ОВДП, навіть попри тимчасову затримку з переглядом програми МВФ.

Після новин про початок ескалації ми відчули додатковий попит нерезидентів на купівлю валюти. Національний банк проводив відповідні інтервенції. І завдяки діям НБУ вдалося згладити цей попит.

Національний банк на сьогодні має достатньо золотовалютних резервів, щоб і надалі стримувати додатковий попит. І, безумовно, такий чинник як подальша ескалація на кордонах Україна буде розглядатися як одне з припущень нашого макропрогнозу”.

Коментар заступника глави НБУ Юрія Гелетія:

“На жаль, провокаційні дії Росії погіршили оцінку інвесторами перспектив українського ринку. Наразі спостерігається невеликий попит з боку нерезидентів. Ми сподіваємося, що в разі зменшення військової напруги нерезиденти можуть активно повернутися на ринок ОВДП.

Безумовно, поряд з питання деескалації також вкрай важливим є питання проведення послідовної монетарної політики Національним банком, що Національний банк зі свого боку демонструє.

Також вкрай важливим є продовження співпраці з МВФ.

Ми вважаємо, що в подальшому інтерес нерезидентів до ринку може додатково стимулювати перспектива щодо включення одного з випусків українських державних облігацій в індекс JP Morgan (Government Bond Index - Emerging Markets).

Що стосується наших прогнозів по внутрішнім залученням у цьому році, то крім роловеру існуючих погашень, ми закладаємо близько 50-60 млрд грн нових залучень ОВДП”.

Щодо ситуації на валютному ринку Ю. Гелетій зауважив таке:

"Ніяких панічних дій щодо переводу коштів великих компаній в іноземну валюту ми не бачимо. Навпаки в березні та квітні попит на валюту несуттєво зростав у невеликих компаній, тоді як великі компанії, які зазвичай входять в ТОП-100 найбільших покупців валюти формували попит на валюту в звичних для себе обсягах.

Що стосується готівкового сегменту ринку, то тут навпаки з другої половини березня панує значна чиста пропозиція валюти і середньоденний обсяг - близько 20 млн дол. Тому говорити про те, що на валютному ринку панують якісь ажіотажні прояви недоречно і безвідповідально".

P.S.

За даними НБУ, станом на 16 квітня обсяг ОВДП в обігу з початку квітня скоротився на 13,45 млрд грн (-1,3%) - до 996,44 млрд грн. При цьому ОВДП-портфель нерезидентів зменшився на 6 млрд грн (-5,8%) до 97 млрд грн, банків - на 6,5 млрд грн (-1,2%) до 518,2 млрд грн, юросіб - на 1,1 млрд грн (-2,5%) до 43,53 млрд грн.

13 квітня Мінфін розмістив ОВДП на 1,59 млрд грн, 6 квітня - на 1,1 млрд грн, тоді як 30 березня - на 8,9 млрд грн, 23 березня - на 6,45 млрд грн, 16 березня - на 14,3 млрд грн.