НБУ: інфляція прискорюється, в червні могла перевищити 20% у річному вимірі

Все про економіку та фінанси

НБУ констатує, що споживча інфляція в Україні пришвидшується - за даними вебскрепінгу, до 20.1% р/р у червні з 18.0% р/р у травні.

"Високі ціни на енергоносії, порушення виробничих та логістичних шляхів, руйнування потужностей та інфраструктури, окупація територій залишаються основними чинниками посилення інфляційного тиску.

Надалі пришвидшувалося зростання цін на сирі продукти, що насамперед пов’язано із появою ранніх овочів, які цього року значно дорожчі унаслідок тимчасової окупації південних регіонів, що спеціалізуються на їх вирощуванні, а також зростання витрат на їх виробництво і постачання

Дорожчали також крупи, зокрема гречка, через обмеженість власних запасів та можливостей імпорту. Швидше зростали ціни на м’ясо, зокрема через скорочення пропозиції зі східних та центральних областей

Пришвидшення цін на послуги та непродовольчі товари може передусім відображати зростання витрат бізнесу.

Стримують інфляцію фіксований обмінний курс гривні та мораторій на підвищення тарифів на тепло та розподіл газу на період воєнного стану та 6 місяців після його завершення.

Після скасування державного регулювання цін на пальне, ринок поступово насичується. Хоча за оцінками експертів дефіцит пального в Україні зникне ближче до осені, коли будуть підписані довгострокові контракти з іноземними постачальниками, ціни вже стабілізувалися, хоча й на високому рівні", - зауважує НБУ.

Нацбанк зазначає, що інфляційний тиск у світі теж посилюється, у тому числі через високі ціни на енергоносії.

"Останні в червні відновили зростання в умовах посилення геополітичної напруженості. Висока інфляція негативно позначається на зростанні світової економіки та спонукає ЦБ світу пришвидшити ужорсточення процентної політики.

ФРС суттєво переглянула темпи підвищення ставок у 2022-2023 роках для приборкання інфляції. Остання сягає найвищого рівня за останні більш, ніж 40 років, суттєво перевищуючи довгострокову ціль.

Інфляція в єврозоні зросла до максимального рівня за всю історію об’єднання. ЄЦБ оголосив про підвищення процентної ставки вже у липні", - додає НБУ.