НБУ: інфляція далі прискорюється, передусім, через шоки пропозиції

Все про економіку та фінанси

НБУ констатує, що споживча інфляція далі прискорюється (за веб-скрепінгом до 17% р/р у травні з 16.4% р/р у квітні).

Як зазначається, основними чинниками прискорення інфляції залишаються шоки з боку пропозиції:

- порушення виробничих та логістичних шляхів;
- руйнування потужностей та інфраструктури;
- окупація територій.

Наслідками цього є виникнення локальних та/чи тимчасових дефіцитів (пальне, сіль), збільшення витрат бізнесу, шокове зростання цін на окупованих територіях.

При цьому погіршуються інфляційні очікування.

Водночас НБУ вказує, що наявні не лише проінфляційні шоки з боку пропозиції. Через надлишок аграрної сировини та обмежену експортну спроможність відчувається знижувальний тиск на ціни низки продуктів харчування (борошно, хліб, олія, м`ясні та молочні вироби, яйця).

Помірне прискорення цін на послуги та непродовольчі товари може відображати посилення впливу від зниження споживчого попиту.

Стримує інфляцію запровадження Кабміном мораторію на підвищення тарифів на тепло та розподіл газу на період воєнного стану та 6 місяців після його завершення.

Основні причини дефіциту - руйнування російськими загарбниками паливної інфраструктури та НПЗ, блокування портів, дорожча та триваліша логістика.

17 травня уряд ухвалив рішення відмовитися від державного регулювання цін на пальне, щоб оператори ринку могли наситити український ринок нафтопродуктів.

Водночас світові ціни на нафту залишаються високими - зросли до 121 дол./бар. Як наслідок, очікується стабілізація цін на пальне, проте на високому рівні.

Надлишок с/г сировини тиснуть на ціни в бік зниження, проте ціновий тиск посилюється й через проблеми логістики.

Частка підприємств, які підвищили відпускні ціни, сягнула третини усіх респондентів, передусім збільшується частка тих, у кого ціни зросли на 10-20%.

Серед тих, хто знизив ціни, переважають с/г підприємства, що пояснюється надлишком с/г сировини в умовах обмежених експортних можливостей.