НБУ і фінкомітет ВР підтримали законопроекти про фінпослуги на друге читання

Все про економіку та фінанси

Парламентський комітет з питань фінансів, податкової та митної політики повідомив, що 22 вересня ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді прийняти в другому читанні законопроекти №5315 "Про страхування", №5065 "Про фінансові послуги та фінансові компанії", №5125 "Про кредитні спілки".

Глава НБУ Кирило Шевченко висловив сподівання, що парламент прийме в цілому ці документи.

Нижче - керівника Національного банку:

"Упродовж року в статусі регулятора ми прискіпливо вивчали кожен сегмент небанківських фінансових послуг, постійно спілкувалися з учасниками ринку і впевнилися в необхідності модернізації правил гри на ринку. Оновлення законодавчої бази було одним із першочергових завдань. Адже без сучасного законодавства неможливо розкрити потенціал сегменту та забезпечити його стабільність у довгостроковій перспективі.

Що ж зміниться для гравців небанківського ринку та користувачів їхніх послуг після ухвалення цих трьох документів?

По-перше, нагляд за учасниками небанківського ринку буде пропорційним (або ж ризик-орієнтованим). Невеликі установи та компанії, які не залучають коштів громадян, матимуть менше вимог та уваги регулятора.

По-друге, вимоги до забезпечення платоспроможності страховиків будуть посилені. Незалежно від обсягів діяльності усі страховики зобов`язані дотримуватися однакових правил та виконувати свої зобов`язання. Небанківський ринок розпочав рух до повної прозорості. До страхових компаній з’являться нові вимоги, зокрема до їх прозорої структури власності, бездоганної ділової репутації, платоспроможності. На ринку повинні працювати лише платоспроможні, добросовісні, прозорі страховики.

По-третє, вихід на ринок для прозорих та добросовісних небанківських установ має бути максимально простим та зрозумілим. Законопроєкти пропонують відійти від двоетапної процедури доступу на ринок. Кожна установа отримуватиме лише одну ліцензію, в тому числі і страховики, які раніше отримували ліцензію на кожен окремий вид страхування. Це значно спростить ведення страхового бізнесу в Україні.

По-четверте, кредитні спілки отримають можливість надавати не лише послуги кредитування та залучення внесків, але й займатися обміном валют, надавати платіжні послуги тощо. Це розширить горизонт їх діяльності. Проте з’являться нові вимоги, зокрема до корпоративного управління кредитних спілок, а також орієнтований на попередження порушень нагляд.

По-п’яте, з’являться єдині підходи до захисту прав споживачів фінансових послуг. Йдеться про вимоги до добросовісної поведінки стосовно клієнтів, розкриття повної інформації про послуги.

По-шосте, вперше в українському законодавстві з’явиться чітка процедура виходу надавачів фінансових послуг з ринку та будуть встановлені цивілізовані правила передачі наявних зобов’язань. Це також допоможе захистити українців, які користуються фінансовими послугами.

Усі зміни відбуватимуться поступово. Національний банк України передбачив суттєвий перехідний період, який триватиме два роки. Цей час дозволить усім підготуватися до нової реальності на ринку небанківських фінансових послуг.

Звісно, законопроєкти пропонують набагато більше змін. Але, якщо підсумувати, то нові закони забезпечать фундамент для роботи платоспроможного небанківського фінансового ринку, дадуть нові можливості для його розвитку та забезпечать захист прав споживачів фінансових послуг.

Нагадаю, небанківський фінансовий ринок ‒ дуже великий ринок, представлений 1933 учасниками, серед яких 977 фінансових компаній, 301 кредитна спілка, 286 ломбардів, 170 страхових компаній, 138 лізингових компаній та 61 страховий брокер.

Переконаний, ми обрали правильний курс руху з удосконалення ринку небанківських фінансових послуг і будемо впевнено крокувати ним далі".