НБУ і ФГВФО виграли апеляцію щодо продажу активів банків-банкрутів за рекордні 849 млн

Все про економіку та фінанси

25.03.2021 Північний апеляційний госпсуд задовольнив апеляційні скарги НБУ, Фонду гарантування вкладів, ТОВ "Фінансова компанія "Інвестохіллс Веста" та скасував рішення Госпсуду м. Києва від 20.10.2020 (у справі №910/5251/20), яким було задоволено позов ПрАТ “Білоцерківська теплоелектроцентраль” і ТОВ “Танк Транс” та визнано недійсними результати електронних торгів з продажу Фондом гарантування пулу активів банку “Фінанси та кредит”, Дельта Банку, “Надра” (частина з активів - у заставі НБУ), який відбувся 07.11.2019 на майданчику FFN (переможцем відповідного аукціону було ТОВ “Фінансова компанія “Інвестохіллс Веста” з пропозицією 849,4 млн грн - це найбільша ціна продажу лоту в історії ФГВФО).

За даними ФГВФО, у вказаний пул активів входили права вимоги на 18,1 млрд грн (тіло і відсотки за кредитами), у т.ч. заборгованість групи “Росава” Костянтина Жеваго (з ним пов’язане згадане ПрАТ “Білоцерківська теплоелектроцентраль”) і T.B. Fruit Тараса Барщовського (з якою пов`язане згадане ТОВ "Танк Транс", а також ТОВ "Яблуневий дар").

НБУ повідомляв, що він мав отримати 368,7 млн грн з 849,4 млн грн, за які ФГВФО продав вказаний пул активів трьох банків-банкрутів.

Госпсуд м. Києва вирішив, що продаж пулу активів відбувся з низкою порушень. Зокрема, за оцінками суду, “не було дотримано принципу об’єднання активів за спільним предметом забезпечення (застави, іпотеки)”, що “призвело до штучної зміни (збільшення) пропорції розподілу застави відносно заборгованості за кредитними договорами, які включені до складу лоту” (цитата).

Натомість Північний апеляційний госпсуд констатував, що “початкова (стартова) ціна продажу була визначена у відповідності з вимогами, встановленими рішенням Фонду №3117, а фактична (реальна) ціна продажу активів сформувалась в ході проведення відкритих торгів, тобто у конкурентному (ринковому) середовищі, а тому висновки господарського суду про те, що пул активів, що був предметом продажу за лотом #UKR-2019-05 сформовано з порушенням вимог законодавства (за відсутності спільних ознак), що значно зменшує привабливість для потенційного інвестора (покупця) не відповідають дійсним обставинам справи” (цитата).

“Суд погоджується із твердженням скаржників, що Положення №388 та Рішення Фонду №3117 не містять прямої заборони щодо відокремлення основного зобов`язання та забезпечувального при формуванні пулу активів неплатоспроможних банків, що пропонуються до продажу, а тому це не може бути підставою для визнання торгів недійсними”, - йдеться в постанові Північного апеляційного госпсуду від 25.03.2021.

Контекст

04.12.2018 Госпсуд Київської області визнав банкрутом ПрАТ “Росава” та відкрив ліквідаційну процедуру.

21.01.2020 Госпсуд Київської області в межах справи №911/2498/18 про банкрутство ПрАТ “Росава” визнав грошові вимоги НБУ на 5,7 млрд грн (як забезпечені), вимоги ліквідатора банку “Фінанси та кредит” на 2,65 млрд грн (як забезпечені), вимоги Офісу великих платників податків на 1,27 млрд грн (шоста черга задоволення). Крім того, суд задовольнив заяву ТОВ «Фінансова компанія «Інвестохіллс Веста» про заміну кредитора - банку «Фінанси та кредит» в межах вимог у сумі 2,65 млрд грн.

Як оточення Жеваго втратило право оренди заводу "Росава" - тут.

ТОВ “Яблуневий дар” - теж у процедурі банкрутства. ТОВ “Танк Транс” - на самоліквідації.

У жовтні 2018 року Фонд гарантування публічно заявляв, що за місяць до визнання Дельта Банку неплатоспроможним група пов’язаних компаній ТОВ «Яблуневий Дар»/ТОВ «Танк Транс» вчинили більше десяти операцій із зарахування зустрічних вимог (т.зв. «схлопування») на загальну суму більше 100 млн євро. Відповідне “схлопування” своїх боргів перед Дельта Банком компанії з групи T.B. Fruit мотивували в т.ч. отриманням прав вимоги до Дельта Банку від Cargill (за акредитивами).

Серед засновників ТОВ “Фінансова компанія "Інвестохіллс Веста" - Андрій Волков (екс-глава Альфа-Банку; на ринку його пов’язують в т.ч. з Павлом Фуксом).

Про інші мільярдні активи, які викупили структури Волкова у Фонду гарантування, - туттуттуттуттуттуттуттут.

Про судові спори Волкова-Фукса з Барщовським - тут, а з ФГВФО щодо продажу пулу активів банків-банкрутів на 3,9 млрд грн - тут.

Як суди віддали Андрію Веревському (група "Кернел") пул олійно-жирових активів Дельта Банку на 5 млрд грн (частина з цих активів - у заставі НБУ та Укрексімбанку) - тут.