НБУ і ФГВФО отримали шанс заблокувати судову справу про банкрутство "Златобанку"

Все про економіку та фінанси

Верховний Суд своєю постановою від 16 липня частково задовольнив касаційні скарги НБУ і ФГВФО та скасував ухвалу Північного апеляційного госпсуду від 11.03.2020 (у справі №910/4475/19), якою Нацбанку і Фонду було відмовлено в розгляді їх апеляційних скарг на ухвалу Госпсуду м. Києва від 19.06.2019, якою було відкрито провадження в справі №910/4475/19 про банкрутство “Златобанку”.

Суд апеляційної інстанції вирішив, що провадження за апеляційними скаргами НБУ та ФГВФО були помилково прийняті до розгляду, оскільки вказані держструктури не набули статусу учасників справи про банкрутство (при тому, що за даними НБУ, він є забезпеченим кредитором “Златобанку”, а ФГВФО теє заявляв про майновий інтерес).

Натомість суд касаційної інстанції констатував, що такий висновок суду попередньої інстанції - передчасний.

Раніше НБУ в контексті “Златобанку” наголошував, що “ліквідація банків має відбуватись не за загальною процедурою банкрутства, а виключно у межах процедур, передбачених Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", за якими пріоритетне право на отримання коштів мають не акціонери, а кредитори банку” (цитата).

Разом з тим і Нацбанк, і ФГВФО рекомендували кредиторам “Златобанку” подати свої вимоги до суду в межах судової справи про банкрутство фінустанови.

05.02.2019 Велика Палата Верховного Суду ухвалила рішення, яким, по суті, визнала неправомірним віднесення "Златобанку" до категорії неплатоспроможних.

Контекст

Додамо, що 15.05.2020 Госпсуд Луганської області відкрив провадження в справі №913/266/20 про банкрутство ПАТ "Українська інноваційна компанія" (вважає себе правонаступником “Укрінбанку”). Ініціатор процедури - ТОВ "ЮС-Металл".

Фонд гарантування вкладів висловлював думку/припущення, що ПАТ "Укрінком" "намагається піти у контрольоване банкрутство і у такий спосіб уникнути розрахунків з кредиторами банку" (цитата).

12.03.2020 Північний апеляційний госпсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу НБУ та залишив без змін рішення Госпсуду м. Києва від 08.10.2019 (у справі №910/6175/19), яким було задоволено позов Фонду гарантування та вирішено стягнути з Нацбанку на користь позивача 277,2 млн грн майнової шкоди, яка, за оцінками ФГВФО, була завдана йому внаслідок прийняття Нацбанком рішення (скасованого в судовому порядку) про ліквідацію банку “Базис”.

Згідно з судовими матеріалами, вказана сума відповідає незадоволеним кредиторським вимогам ФГВФО до банку “Базис” (в частині виплат вкладникам за рахунок коштів Фонду).

У 2014 році, після скасування судами рішення про відкликання банківської ліцензії банку “Базис”, його акціонери ухвалили рішення щодо зміни назви товариства на ПАТ “АКБ “Базис”. Також до держреєстру юросіб були внесені зміни до видів економічної діяльності, які здійснюються товариством, зокрема, виключено "діяльність комерційних банків".

01.03.2018 Госпсуд Донецької області визнав банкрутом ПАТ "АКБ "Базис" та відкрив ліквідаційну процедуру (справа №905/1328/17).

14.11.2018 Верховний Суд відмовився визнати вимоги ФГВФО до ПАТ "АКБ "Базис" на 277,8 млн грн.