НБУ і Банк Литви домовилися про обмін інформацією в сфері страхового нагляду

Все про економіку та фінанси

Глава НБУ Кирило Шевченко повідомив, що провів зустріч з новим главою правління Банку Литви Гедімінасом Шимкусом, яка була присвячена широкому колу питань ­– розвитку фінансових секторів, впровадженню сталого фінансування і зелених фінансів, цифрової валюти, створенню спеціалізованого фінансового суду тощо. Водночас головною подією зустрічі стало підписання Меморандуму про взаєморозуміння, співпрацю та обмін інформацією у галузі страхового нагляду між Національним банком України та Банком Литви.

Коментар К. Шевченка:

"Банк Литви, до функцій якого належить здійснення державного регулювання та нагляду за діяльністю різних учасників фінансового ринку, зокрема страховиків, – один з провідних наших партнерів. Досвід і знання його експертів допомагають нам швидко і успішно освоювати нові тенденції банківської справи та впроваджувати практики, які на сьогодні реалізовані у державах-членах ЄС.

Яка мета підписаного меморандуму?

Насамперед це співпраця з питань обміну інформацією у сфері нагляду за діяльністю страхових компаній, запобігання та боротьби з транскордонним шахрайством у сфері страхування.

Ми домовилися про обмін інформацією про страховиків, які мають намір відкривати філії на території обох держав, та діяльність посередників-нерезидентів, про обмін наглядовою інформацією з питань ліцензування, реєстрації та інформацією про нагляд за діяльністю страховиків, перестраховиків та осіб, які здійснюють посередницьку діяльність, та інформацією, необхідною для виявлення ознак їхніх неправомірних дій.

Підписання цього спільного меморандуму – це перша угода з регуляторами іноземних держав, що укладається НБУ у межах наших нових повноважень щодо небанківського фінансового сектору.

Сьогодні відбувається трансформація ринку небанківських фінансових послуг, переважно через добровільний вихід з ринку неактивних фінансових компаній. На порядку денному його масштабне реформування з метою створення умов для його ефективного функціонування та забезпечення захисту прав споживачів, особливо у високоризикових сегментах ринку, якими є страховики та кредитні спілки, що залучають кошти громадян.

На жаль, кількість страхових компаній – порушників вимог регулятора до платоспроможності залишається суттєвою. Станом на 1 квітня 44 страховики-ліцензіати не виконували норматив платоспроможності та достатності капіталу або ризиковості активів.

Сьогодні страховики, що допускають порушення нормативів, подають до НБУ плани відновлення показників діяльності або ж усувають порушення у стислий термін. Але можна очікувати, що оздоровлення небанківського сегменту буде непростим, потребуватиме зміни ринкового ландшафту і, як будь-який процес з очищення системи, стикатиметься з викликами, які потенційно можуть ускладнювати дії Національного банку з удосконалення механізмів регулювання цього ринку. Тому для нас співпраця з Банком Литви, політика якого довела свою успішність, надзвичайно важлива.

Для цього є підстави. Ми бачимо вражаючі результати реалізованої Банком Литви політики протидії викликам пандемії COVID-19. Так, наприклад, в Литві в квітні інфляція склала 0,9%, а рівень безробіття в І кварталі – 7,5%, іноземні інвестиції торік зросли, склавши 19,3 млрд євро, або 39,6% ВВП, з яких більшість була спрямована в фінансові та страхові сектори (5,1 млрд євро).

Впевнений, що наша взаємодія, зокрема в реформуванні страхового ринку, буде зміцнюватися задля досягнення цілей та забезпечення інтересів обох сторін!".