НБУ: грошова маса в травні зменшилася на 0,1%, а з початку року збільшилася на 2,6%

Все про економіку та фінанси

За даними НБУ, грошовий агрегат М3 (грошова маса) у травні зменшився на 0,1%, а з початку року збільшився на 2,6%, у річному вимірі (тобто порівняно з показником на кінець травня 2021 року) - на 12,3% до 2 трлн 124,2 млрд грн.

Нагадаємо, у 2021 році грошова маса збільшилася на 12%, тоді як у 2020 році - на 28,6%, а в 2019 році - на 12,6%.

Як відомо, залежно від зниження ступеня ліквідності, фінансові активи групують у різні грошові агрегати - М0, М1, М2 та М3.

Грошовий агрегат М0 включає готівкові кошти в обігу поза депозитними корпораціями. Грошовий агрегат М1 – грошовий агрегат М0 та переказні депозити в національній валюті. Грошовий агрегат М2 – грошовий агрегат М1 і переказні депозити в іноземній валюті та інші депозити. Грошовий агрегат М3 (грошова маса) – агрегат М2 та цінні папери (крім акцій).

Нагадаємо, на днях НБУ констатував, що його валютні інтервенції "значною мірою абсорбують монетарне фінансування":

"Витрачання Урядом України коштів отриманих від конвертації іноземної валюти – основний канал емісії гривні.

У травні додатковим каналом залишалась купівля НБУ військових ОВДП на загальну суму 50 млрд грн. Утім, це знижує довіру до стійкості гривні і посилює девальваційні очікування.

У травні основна частина "емісійної" гривні була абсорбована за рахунок інтервенцій НБУ з продажу іноземної валюти

Встановлення ринкових ставок за ОВДП услід за підвищенням облікової ставки сприятиме збільшенню попиту на них, що зменшить потребу емісійного фінансування НБУ".