НБУ: гривневі вклади фізосіб зросли на 15% у річному вимірі, а бізнесу - на 28,1%

Все про економіку та фінанси

За даними НБУ, впродовж ІІІ кварталу зобов’язання банків зросли на 1.1%. Кошти клієнтів залишаються основним джерелом фондування банків: на кінець кварталу їхня частка не змінилася і становила 83.3%. Частка коштів НБУ в зобов’язаннях банків на кінець вересня зросла до 5.3%.

Обсяг коштів фізичних осіб у гривні в ІІІ кварталі знизився на 1.4% переважно за рахунок коштів на вимогу (-3.9% за квартал), у той час як гривневі строкові депозити продовжували зростати. Незважаючи на це, у річному вимірі обсяг гривневих коштів фізичних осіб збільшився на 15%. Найсуттєвішим зростанням було в банках з приватним капіталом: на 5.6% за квартал та на 33% р/р. Обсяг валютних вкладів фізичних осіб за квартал істотно не змінився, хоча і зріс за квартал на 9.2% у дол. еквіваленті.

Обсяг гривневих коштів суб’єктів господарювання у ІІІ кварталі зріс на 6.9% за квартал та на 28.1% р/р. Значну частину приросту забезпечили державні енергетичні компанії. Обсяг валютних коштів суб’єктів господарювання в доларовому еквіваленті за квартал не змінився і зріс на 4.7% р/р.

Зростання обсягу гривневих коштів клієнтів за несуттєвої зміни обсягу коштів в іноземній валюті, а також зміцнення курсу гривні спричинило зменшення рівня доларизації коштів клієнтів. За ІІІ квартал частка коштів клієнтів у іноземній валюті зменшилася на 1.1 в. п., до 35.6%.

Упродовж ІІІ кварталу НБУ двічі підвищував облікову ставку – до 8.5% річних. У відповідь банки поступово припинили знижувати ставки за гривневими депозитами фізичних осіб. Лише третина банків з найбільших двадцяти за активами підвищила ставку вслід за обліковою. Середня вартість 12-місячних депозитів зросла на 0.4 в. п., до 8.6% річних. Вартість тримісячних депозитів зростала повільніше. Тож спред між тримісячними та річними депозитами на кінець ІІІ кварталу досяг 1.5 в. п. уперше від початку 2017 року. Ставки за депозитами в доларах США залишались у цілому незмінними та не перевищували 1% річних протягом ІІІ кварталу, але у жовтні дещо зросли.

Вартість гривневих кредитів суб’єктам господарювання істотно не змінилася: у серпні вона незначно зросла, зокрема за кредитами малому та мікробізнесу, але вже у вересні повернулась до 9.6% річних. Найчутливішими до зміни облікової ставки, як і раніше, були ультракороткі (до одного місяця) кредити. Ставки за кредитами населенню зберігалися на рівні близько 30% річних.