НБУ - про фіксований курс і збереження валютних резервів для видатків на оборону

Все про економіку та фінанси

Заступник глави НБУ Юрій Гелетій в інтерв`ю виданню "Forbes Україна" повідомив, що Національний банк наразі не обговорює питання підвищення рівня фіксованого курсу.

"Ми поки не обговорюємо це питання. Працюємо у межах наявного курсу", - зазначив Ю. Гелетій.

Відповідаючи ж на питання, чи варто очікувати, що Нацбанк відмовиться від жорсткої фіксації курсів міжбанку за формулою «офіційний курс +1%» або, принаймні, розширить цей коридор, заступник глави НБУ зауважив:

"Поки тримаємо все так, як є. Фіксований курс допомагає стримувати темпи зростання цін та задовольняти потреби економіки, яка повільно приходить до тями. Далі будемо слідкувати за ситуацією на ринку".

За словами Ю. Гелетія, НБУ може розглядати питання відміни обмеження для банків, яке дозволяє продавати валюту за принципом "скільки купив-стільки продав", "лише у комплексі із поступовим дозволом на купівлю валюти на безготівковому ринку під некритичні потреби" (цитата).

"Для цього мають скластися відповідні умови, щоб мінімізувати тиск на ринок. Й подивимося спочатку, як ринок відреагує на вільне курсоутворення у роздробі", - додав заступник глави Національного банку.

Ю. Гелетій уточнив, що Нацбанк готовий розглянути відмову від фіксації курсу за настання низки умов, зокрема – зниження невизначеності, повʼязаної з воєнними діями. Це означає припинення гарячої фази війни. Інші передумови – стабілізація валютних надходжень та покращення ситуації на фінансовому ринку.

"Зрозуміло, що у довгостроковому періоді фіксований курс має більше недоліків – це створює економічні дисбаланси, знижує конкурентоспроможність наших виробників. При цьому сам по собі плаваючий курс не є самоціллю, він виступає засобом досягнення макрофінансової стабільності. У коротшій перспективі фіксація вирішує кілька важливих для держави завдань: запобігає паніці, захищає від знецінення гривневі заощадження, здешевлює вартість критичного імпорту. Тому в поточних умовах фіксований курс є необхідним заходом.

<...> Ми керуємося двома основними завданнями: зберегти валютні ресурси для пріоритетних видатків на оборону та критичний імпорт та не допустити непродуктивного відтоку капіталу.

<...> У березні-квітні відʼємне сальдо інтервенцій НБУ становило майже $4 млрд. При цьому резерви скоротилися всього на 2,2% або $600 млн. Причина такої різниці – міжнародна допомога. У березні Україна отримала $3,2 млрд, у квітні – $1,6 млрд, у травні – $1,4 млрд.

<...> Більше $8 млрд – підтримка держбюджету в межах пакету допомоги від США на $40 млрд. Думаю, ми почнемо отримувати ці кошти вже у червні, швидше за все частинами. Також Мінфін активно працює з Єврокомісією для того, щоб якомога швидше отримати перші транші із анонсованих € 9 млрд в межах програми макрофінансової допомоги. Також з низкою країн ведуться активні перемовини щодо отримання кредитів і гарантій на двосторонній основі", - зазначив заступник глави НБУ.