НБУ: дві третини із 1400 фінкомпаній, ломбардів, лізингодавців - "сплячі"

Все про економіку та фінанси

За даними НБУ, загалом на фінансовому ринку сьогодні є близько 1400 фінансових компаній, ломбардів та лізингодавців.

Як зазначається, дві третини усіх гравців фактично не працюють, залишаючись неактивними. Найбільша частка "сплячих" установ серед фінкомпаній-гарантів та фінкомпаній-лізингодавців. Частка активних компаній становить лише 6% та 2% відповідно.

7% фінкомпаній, ломбардів та лізингодавців (104 з 1 400) не подали Національному банку звітність за перший квартал 2021 року. А це базовий обов’язок установ, які надають фінансові послуги. Адже завдяки звітності регулятор має можливість оцінити фінансовий стан компанії.

Ще 5% компаній подали звітність з порушеннями – не у повному обсязі або з некоректною інформацією. Водночас кількість таких установ суттєво зменшилася. Ще у третьому кварталі 2020 року 15% компаній допустили порушення у звітності.

Низка фінкомпаній та ломбардів потребують докапіталізації. А саме 25 установ – 19 фінкомпаній та 6 ломбардів – не дотримувалися нормативу власного капіталу за підсумками першого кварталу 2021 року. Йдеться про докапіталізацію на суму 118 млн грн.

Обсяги кредитування небанківськими установами зростають. Фінансові компанії у першому кварталі уклали майже 4 млн кредитних договорів та загальну суму близько 27 млрд грн. Це на 17% більше, ніж роком раніше. Ломбарди ж прокредитували на суму 4,2 млрд грн. Це "плюс" 5% до показників першого кварталу 2020 року.

Національний банк у червні уперше застосував заходи впливу до фінансових компаній, ломбардів та лізингодавців. А саме – тимчасово зупинив ліцензії 36 учасникам ринку за неподання звітності за перший квартал. Захід впливу застосований до 19 фінкомпаній, 13 ломбардів та 4 лізингодавців.

"Усі установи повинні усунути порушення до 30 червня 2021 року, а також подати звіт про їх усунення та документи, що це підтверджують.

Водночас зазначені учасники ринку втратили право укладати нові договори про надання фінпослуг та договори, які збільшують зобов’язання цих компаній.

Але! Попри захід впливу, установи зобов’язані продовжувати виконувати свої зобов’язання за вже укладеними договорами про надання фінпослуг", - наголошує НБУ.