НБУ: до зниження облікової ставки можна буде перейти не раніше другого півріччя-2022

Все про економіку та фінанси

НБУ в Інфляційному звіті констатує, що після проходження піку у вересні-жовтні інфляція почне сповільнюватися і наприкінці 2021 року становитиме 9,6%. У 2022 році вона знизиться до цілі 5% і перебуватиме поблизу цього рівня надалі. Згідно з прогнозом Нацбанку, реальний ВВП України за підсумками року збільшиться на 3,1%. У 2022 році та 2023 році економіка зростатиме темпами близько 4% щороку.

НБУ зберігає незмінним прогноз інфляції на 2021–2023 роки. Утім, для сповільнення інфляції до цілі 5% у наступні роки знадобляться жорсткіші монетарні умови, зауважує Національний банк:

"Ефекти перенесення цьогорічного зміцнення гривні на споживчі ціни та високий урожай розвернуть інфляційну динаміку наприкінці 2021 року. Додатковий вплив матимуть попередні кроки Національного банку, зокрема з підвищення облікової ставки (загалом на 2,5 в. п. з початку року до 8,5% річних) та згортання антикризових заходів. Вони майже усунули стимулюючий ефект монетарних умов у поточному році, а в наступному забезпечать перехід до нейтральних умов.

Як наслідок, інфляція сповільниться до 9,6% у грудні 2021 року та повернеться до середньострокової цілі Національного банку 5% наприкінці 2022 року. Надалі темпи зростання споживчих цін перебуватимуть близько цільового рівня. Фундаментальний інфляційний тиск також послабиться. Очікується, що базова інфляція наприкінці 2021 року знизиться до 7,1%, а у 2022–2023 роках – до 3-4%.

Уповільнення інфляції та покращення інфляційних очікувань дадуть змогу перейти до циклу зниження ключової ставки, але це відбудеться не раніше другого півріччя наступного року

<...> Відповідно до базового сценарію для повернення інфляції до цілі 5% початок циклу зниження облікової ставки відкладається щонайменше до ІІІ кварталу 2022 року (у липневому прогнозі передбачалося зниження в ІІ кварталі). Більше того, зниження облікової ставки протягом наступного року прогнозується більш поступовим, а її рівень на кінець 2022 року – 7.5% (порівняно з 6.5% у липневому прогнозі)".

Як зазначає НБУ, економіка України у 2021–2023 роках зростатиме, але меншими темпами, ніж очікувалося раніше, через триваліший та суттєвіший вплив пандемії та негативні ефекти від різкого підвищення світових цін на енергоресурси.

Ураховуючи показники першого півріччя, високі ціни на енергоносії, а також поточне ускладнення епідемічної ситуації, НБУ погіршив прогноз зростання економіки у 2021 році з 3,8% до 3,1%. Негативний вплив пандемії та ефект дорогих енергоносіїв позначатимуться на економічній активності й у наступному році. З огляду на це НБУ переглянув прогноз зростання ВВП у 2022 році з 4% до 3,8%. У 2023 році економіка зросте на 4%.

"Через невтішний розвиток епідемічної ситуації в базовому сценарії враховано впровадження карантину "червоних зон" тривалістю близько місяця протягом IV кварталу 2021 року. Це зробить додатковий негативний внесок у зростання річного реального ВВП у розмірі 0.2 в.п. У цілому вплив карантинних обмежень на річний ВВП 2021 року оцінено в -0.8 в.п.

Рекордні ціни на природний газ зумовлюватимуть скорочення обсягів випуску продукції, або зниження фінансових результатів внаслідок підвищення собівартості виробництва, і відповідно нижчі витрати на інвестиції та заробітні плати. Такі високі ціни негативно позначаться насамперед на хімічній промисловості, а також на таких газоємних галузях як виробництво скла, плитки, вогнетривких виробів. Крім того, це спричинить необхідність додаткового імпорту добрив. Також економічне зростання стримуватимуть вторинні ефекти від підвищення ціни палива та інших енергоресурсів.

Критично низькі запаси вугілля призведуть до стрімкого нарощування його імпорту. Загальний від’ємний вплив “енергетичної кризи” на ВВП у 2021 році оцінено в 0.1 в.п., утім основний ефект розміром 0.4 в.п. проявлятиметься вже у наступному році.", - інформує НБУ.

Дефіцит поточного рахунку в 2021 році становитиме 1% від ВВП. У наступні роки від’ємне сальдо поступово розшириться до 3–4% ВВП. Це зумовлюватиметься певним погіршенням умов торгівлі внаслідок корекції світових цін і підвищенням споживчого й інвестиційного попиту в міру відновлення економіки. Сформований дефіцит поточного рахунку буде повністю компенсований припливом капіталу в Україну – як боргового, так і у формі прямих іноземних інвестицій.

За оцінками НБУ, стійке економічне відновлення та менший тиск з боку потенційних карантинів стимулюватиме подальше поліпшення ситуації на ринку праці.

Безробіття в середньому у 2021 році знизиться до 9,4%, а у 2022 році наблизиться до нейтрального рівня та становитиме 8,6%. Номінальна заробітна плата в поточному році зросте на 19,2%, реальна – на 9,1%. У наступному році зарплати продовжуватимуть зростати, але нижчими темпами (12,9% та 5,9% відповідно).

Основним припущенням поточного макропрогнозу залишається продовження співпраці з МВФ.

Ключовими ризиками є посилення карантину в Україні та у світі, а також триваліший і суттєвіший, ніж передбачалося, глобальний інфляційний сплеск, резюмує НБУ.