НБУ: частка Донбасу у ВВП України впала втричі – до 5,5%

Все про економіку та фінанси

За оцінками фахівців НБУ, військові дії на сході України, падіння світових цін на чорні метали та вироби з них і обмеження у торгівлі з Російською Федерацією призвели до того, що питома вага зазначених регіонів у створенні ВВП у І кварталі 2015 року скоротилася до 5.5%.

Водночас як констатують в Нацбанку, зменшення загальної питомої ваги Донецької та Луганської областей у створенні ВВП розпочалося ще в 2012 році через несприятливу зовнішньоекономічну кон’юнктуру та введення Російською Федерацією торговельних обмежень на імпорт промислової продукції з України. Однак найістотніше зменшення питомої ваги відбулося в 2014 році через військові дії та окупацію частини територій Донецької та Луганської областей. Так протягом 2014 року Україна втратила сотні підприємств, але найбільшого удару промисловості завдала втрата контролю над такими підприємствами:

- у металургії: ПАТ “Харцизький трубний завод”, ПАТ “Єнакіївський металургійний завод”, ПАТ “Донецький електрометалургійний завод” (2% від загального виробництва металургійної продукції), ВАТ “Ясинуватський коксохімічний завод”, ПрАТ “Макіївкокс”, ТОВ “Горлівський коксохімічний завод”, ПАТ “Алчевський металургійний комбінат” (13% від загального виробництва металургійної продукції), ПАТ “Алчевський коксохімічний завод”, ПАТ “Стахановський завод феросплавів” (20% від загального виробництва феросплавів);

- у хімічній промисловості – ПАТ “Концерн Стирол”;

- у машинобудуванні: ВАТ “Ясинуватський машинобудівний завод”, державна акціонерна холдингова компанія “Топаз”, ПАТ “Луганськтепловоз”, ПАТ “Стахановський вагонобудівний завод”, ТОВ “Машзавод 100”, ВАТ Стахановський завод “Юність”, Лутугинський державний науково-виробничий валковий комбінат;

- у добувній промисловості – ТОВ “ДТЕК Ровенькиантрацит”;

- в оборонній промисловості – ПрАТ “Луганський патронний завод”.

Із 93 шахт Донецької та Луганської областей з листопада 2014 року здійснюють видобуток лише 7 шахт, які підконтрольні українській владі. Зокрема у Донецькій області частково працюють лише ПАТ “Шахтоуправління “Покровське”, ПАТ “ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу”, Державне підприємство “Дзержинськвугілля”.

У І кварталі 2015 року ситуація погіршилась: на діяльність майже всіх великих вугледобувних, коксохімічних та металургійних підприємств України прямо або опосередковано вплинули військові дії.

Водночас найбільші проблеми з організацією виробництва і вивезенням готової продукції мали підприємства, що розташовані в зоні АТО, унаслідок пошкодження потужностей, руйнування енергетичної та транспортної інфраструктури, а також дефіциту сировини.

Через дефіцит залізорудної сировини в І кварталі не працювали ПАТ “Єнакієвський металургійний завод” (з 09.02.2015 до 14.03.2015) та ПрАТ “Донецьксталь” – металургійний завод” (з 05.02.2015 до 31.03.2015). Продовжували не працювати ПАТ “Алчевський металургійний комбінат”, ПАТ “Донецький металургійний завод” та ПАТ “Донецький металопрокатний завод”.

У той самий час металургійні заводи, що працюють поза зоною військових дій, також опинилися у складній ситуації – військові дії опосередковано позначилися на їхніх виробничих процесах. Зокрема ПАТ “Дніпровський металургійний комбінат ім. Ф. Е. Дзержинського” вимушено зупинив дві домни (з 19.02.2015 до 31.03.2015) через нестачу металургійного коксу, а меткомбінати ПАТ “Металургійний комбінат “Азовсталь” і ПАТ “Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча” були завантажені частково через нестачу достатньої кількості сировини і матеріалів.

Загалом на кінець І кварталу працювали тільки 20 з 30-ти діючих доменних печей України (67%), 7 мартенівських печей із 9-ти (78%) та 14 конвертерів з 21-го (67%). Крім того, 6 доменних та 3 мартенівських печей були на тривалій “консервації”.

У цілому виробництво основних видів металопродукції в Україні в І кварталі в річному вимірі суттєво зменшилося: чавуну – на 32.9%, сталі – на 31.5%, прокату – на 33%.