НБУ безуспішно воює з Фондом гарантування за мільярди гривень Дельта Банку

Все про економіку та фінанси

14 лютого Київський апеляційний госпсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу НБУ на рішення Госпсуду м. Києва від 14.11.2016, яким Нацбанку було відмовлено в задоволенні позову до Фонду гарантування щодо зобов’язання вчинити дії.

Згідно з судовими матеріалами, на думку НБУ, перерахування ліквідатором Дельта Банку 3,36 млрд грн для Фонду гарантування (у рамках часткового погашення заборгованості) було неправомірним, оскільки не була сформована ліквідаційна маса, через що, за оцінками НБУ, було порушено його права як кредитора. Нацбанк просив суд зобов’язати Фонд гарантування повернути для "Дельта Банку" вказанікошти для подальшого їх включення до ліквідаційної маси банку й задоволення вимог кредиторів у визначеній законом черговості.

НБУ вказував, що після затвердження виконавчою дирекцією Фонду результатів інвентаризації майна банку та формування ліквідаційної маси ліквідатор банку зобов`язаний обліковувати на окремому аналітичному рахунку кошти, що надійшли від погашення заборгованості за кредитами банку, майнові права за якими передано в заставу НБУ та перерахувати такі кошти заставодержателю першочергово, що і не було виконано "Дельта Банком.

Як зауважується в постанові суду, НБУ заявляв про боргові вимоги до Дельта Банку на 9,34 млрд грн. Уся ця сума була акцептована Фондом гарантування.

Натомість Київський апеляційний госпсуд вказав, що НБУ не довів «в установленому законом порядку, в чому полягає в даному випадку порушення його прав».

«Суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що Національний банк України не є стороною у правовідносинах, за якими було здійснено перерахування коштів, які позивач просить повернути АТ "Дельта Банк", а саме: за договором цільової позики від 05.06.2015 р., укладеного між Фондом гарантування вкладів фізичних осіб (Фонд) та Публічним акціонерним товариством "Дельта Банк" (позичальник), що також вказує на відсутність порушення його прав.

Таким чином, обраний позивачем спосіб захисту є неефективним в розумінні Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та фактично не призводить до відновлення його порушених прав, а тому виключає можливість задоволення позовних вимог», - йдеться в документі.

Довідково

Як писав Finbalance, 24 січня Київський апеляційний госпсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу НБУ на рішення Госпсуду м. Києва від 24.11.2016, яким Нацбанку також було відмовлено в задоволенні позову до Фонду гарантування та ліквідатора «Дельта Банку».

Свої позовні вимоги НБУ обґрунтовував борговими зобов’язаннями Дельта Банку (9,34 млрд грн), які були забезпечені серед іншого облігаціями підприємств, у т.ч. – облігаціями Харківського державного авіаційного виробничого підприємства, випущені під гарантії Кабміну, на 220,5 млн грн. На думку НБУ, кошти від погашення паперів, яке вже відбулося, мають бути використані для позачергового задоволення вимог заставодержателя.

Ліквідатор Дельта Банку вказував, що вимоги НБУ акцептовано та віднесено до сьомої черги задоволення вимог кредиторів, а на час розгляду справи відбувається погашення вимог третьої черги кредиторів. Крім того, Фонд гарантування казав, що оскільки погашення обтяжених заставою цінних паперів відбулось під час здійснення процедури тимчасової адміністрації в банку, у Фонду відсутні правові підстави для перерахування Нацбанку отриманих коштів.

Нещодавно глава НБУ Валерія Гонтарева називала «прекрасними» відносини з директором-розпорядником Фонду гарантування Костянтином Ворушиліним (це на фоні давніх чуток, що К. Ворушилін може стати наступником В. Гонтаревої на посаді глави НБУ, - ред.).

Судові ж спори між Нацбанком та Фондом гарантування В. Гонтарева пояснювала «неврегульованими в законодавстві питаннями». «Наприклад, вони кажуть: "Ми вам не можемо віддавати заставу під час тимчасової адміністрації, можемо тільки під час ліквідації". А наші юристи вважають, що можуть, якщо погашення цього застави сталося в період тимчасової адміністрації», - зазначала керівник Нацбанку.

За даними НБУ, борг «Дельта Банку» перед НБУ становив 9,3 млрд грн. Він отримував рефінансування і за часів керівництва в НБУ І. Соркіна, і С. Кубіва, і В. Гонтаревої.

В. Гонтарева заявляла, що мажоритарний акціонер Дельта Банку (Микола Лагун) не давав персональну гарантію під рефінанс, "отримував рефінанс під заставу паперів Державної іпотечної установи з державними гарантіями».

«Частина заборгованості [Дельта Банку] погашена ФГВФО і НБУ, приблизно 5,3 млрд грн, тому що був закладений портфель споживчих кредитів», - розповідала В. Гонтарева.

Водночас торік НБУ заявляв, що намагається в суді стягнути з М. Лагуна 766,85 млн грн за майновим поручительством по кредитам рефінансування для «Дельта Банку». Як зазначалося, М. Лагун надав майнове поручительство на 766,848 млн гривень під земельні ділянки.

За даними Фонду гарантування, коли в Дельта Банк була введена тимчасова адміністрація, обсяг вкладів фізосіб у ньому становив 31,4 млрд грн, а юросіб – 12,4 млрд грн. На 01 січня 2017 року вкладникам-фізособам у межах гарантійної суми було виплачено 15,55 млрд грн (96,7% запланованих виплат).

За даними Фонду, ринкова вартість активів «Дельта Банку» була визначена незалежними оцінщиками на рівні 27,4 млрд грн, що становить 30% від суми, зазначеної «на папері» станом на 1 січня 2017 року (94,27 млрд грн).

Про судові війни Фонду гарантування за активи Дельта Банку з Державною іпотечною установою (ДІУ) читайте тут, з Ощадбанком - тут.

Про невдалі судові спори ліквідатора "Дельта Банку" з позичальниками читайте тут і тут.

Про конфлікти Фонду гарантування через активи Дельта Банку з корпорацією Cargill читайте тут і тут, з "Фокстрот" - тут.

Про кримінальне провадження Генпрокуратури щодо виведення 535 млн дол з «Дельта Банку» (в рамках якого в ГПУ раніше були претензії в т.ч. до службових осіб НБУ) див. тут.

Про кримінальне провадження НАБУ щодо розтрати 12 млрд грн рефінансування НБУ низкою банків (у т.ч. "Дельтою") та залучення до сумнівних операція австрійського банку див. тут.

Про намагання Укрексімбанку стягнути 45 млн дол з компанії сестри М. Лагуна див. тут.

Про звинувачення білоруських правоохоронців на адресу М. Лагуна в розкрадання коштів білоруського «Дельта Банку» читайте тут.