НБУ: базові галузі в жовтні зросли на 20,3% р/р, передусім, завдяки стрибку агросектора

Все про економіку та фінанси

За оцінками НБУ, в жовтні ІВБГ (індекс виробництва базових галузей) зріс на 20.3% р/р.

Основним у зростання ІВБГ був внесок сільського господарства (зростання на 61.0% р/р) передусім завдяки надолуженню темпів збирання врожаю пізніх зернових і технічних культур та їх високої врожайності.

Зросли й обсяги промислового виробництва (на 1.4% р/р). Так, пожвавився видобуток енергоресурсів на тлі їх високих цін, збільшилося виробництво харчових продуктів завдяки активізації переробки високих урожаїв. Зросли обсяги виробництва в енергетиці через прохолоднішу за минулорічну погоду та певне поліпшення ситуації з постачанням вугілля, а високий інвестиційний попит підтримав окремі підгалузі машинобудування. Натомість послаблення зовнішнього попиту, високі ціни на енергоресурси та ремонти на окремих підприємствах стримували зростання в металургії.

Нижчі, ніж торік, обсяги бюджетного фінансування інфраструктурних проєктів стали причиною спаду в будівництві (на 15.2% р/р).

Це разом із лаговим ефектом від повільніших темпів збору врожаю в попередні місяці, логістичними складнощами, скороченням виробництва металургійної та хімічної продукції зумовило поглиблення падіння обсягів оптової торгівлі та погіршення вантажообороту. Негативний вплив на останній справило і припинення транзиту газу до Угорщини.

Незважаючи на карантин "червоних зон" у низці регіонів України з другої половини жовтня, зростання обсягів роздрібної торгівлі сповільнилося незначно (до 5.7% р/р), а зростання обсягів пасажирообороту прискорилося. Це, серед іншого, зумовлено звільненням від внутрішніх карантинних обмежень і збереженням можливості подорожувати за кордон для вакцинованих осіб та осіб із негативним ПЛР-тестом, резюмує НБУ.