НБУ: базові галузі економіки у вересні скоротили виробництво на 4,4% р/р

Все про економіку та фінанси

За оцінками НБУ, у вересні ІВБГ (індекс виробництва базових галузей) знизився на 4,4% р/р.

Як зауважує Національний банк, основний внесок у падіння ІВБГ мало сільське господарство, обсяги виробництва якого знизилися на 11.4% р/р через повільніший темп збирання кукурудзи цього року.

Знизилися й обсяги виробництва в промисловості (на 0.7% р/р). Дефіцит вугілля та проведення ремонтів на окремих металургійних підприємствах позначилися на добувній промисловості, металургії та енергетиці. Через високу вартість газу надалі скорочувалося виробництво в хімічній промисловості.

Натомість нарощування експорту агропродукції та чорних металів сприяло зменшенню спаду в оптової торгівлі та поліпшенню показників вантажообороту.

Споживчий та інвестиційний попит залишалися стійкими, хоча зростання роздрібної торгівлі сповільнилося (до 5.9% р/р) на тлі високої бази порівняння.

Надалі швидко зростало будівництво (10.1% р/р), у тому числі за рахунок збільшення бюджетного фінансування дорожньої інфраструктури.

Зростання заробітних плат сповільнилося (у номінальному вимірі до 18.7% р/р) через високу базу порівняння минулого року – підвищення мінімальної зарплати та встановлення доплат медикам. У реальному вимірі зростання зарплат сповільнилося до 6.9% р/р, у тому числі через прискорення інфляції.

Світовий контекст

НБУ додає, що в в жовтні 2021 року загострилися енергетичні проблеми в Європі та Азії, що призвело до стрімкого подорожчання енергоносіїв. Вагомою причиною цього було випереджувальне зростання попиту над пропозицією внаслідок активного відновлення глобальної економіки в попередній період, посилення екологічних вимог і низьких запасів.

Ціни на сталь (крім ринку Китаю) та залізну руду коливалися у вузьких межах: зниження виробництва сталі в Китаї компенсувалося послабленням попиту в Європі та певним скороченням пропозиції дрібними компаніями Австралії.

Пшениця дорожчала через погіршення очікувань щодо світового врожаю та стану запасів, а також зростання цін на добрива. Попри очікуваний високий світовий врожай кукурудзи, ціни на неї припинили зниження через збільшення витрат на енергоємне сушіння.

Подорожчання енергоносіїв та глобальний дефіцит поставок товарів зумовили підвищення ринкових інфляційних очікувань у США до найвищого рівня за останні 16 років.

Водночас кращі за очікування результати корпоративної звітності, насамперед технологічного та нафтогазового секторів, підтримали зростання світових фондових індексів, у тому числі окремих країн ЕМ.

Утім, валюти цієї групи країн змінювалися різноспрямовано через дію специфічних для кожної країни факторів.