НБУ: банківська система збільшила прибуток в січні-липні на 40% - до 40 млрд грн

Все про економіку та фінанси

За даними НБУ, банківська система за підсумками січня-липня збільшила прибуток порівняно з цим же періодом минулого року на 40,1% - до 39,8 млрд грн.

Доходи банків за 7 місяців зросли на 0,5% - до 149,9 млрд грн, у т.ч. процентні доходи - на 6,7% (до 93,3 млрд грн), комісійні доходи - на 33,9% (до 49,7 млрд грн), інші операційні доходи - на 18,4% до 4,4 млрд грн, тоді як результат від переоцінки та від операцій купівлі-продажу став від`ємним (за 7 місяців 2020 року був "плюс" 19,3 млрд грн).

Витрати банків у січні-липні зменшилися на 8,8% - до 110,2 млрд грн, у т.ч. процентні витрати впали на 24,8% до 29,6 млрд грн, відрахування в резерви - на 68,7% до 6 млрд грн, тоді як комісійні витрати збільшилися на 45,1% до 18,5 млрд грн, а загальні адміністративні витрати - на 11,7% до 42,8 млрд грн.

Контекст

Раніше НБУ інформував, що в ІІ кварталі прибуток банківського сектору був у 2.5 рази більшим, ніж у відповідному періоді 2020 року. Рентабельність капіталу зросла до 29% порівняно з 23% торік.

Це відбулося за рахунок двох факторів: швидкого зростання операційних доходів та істотного скорочення відрахувань до резервів. Чистий процентний та чистий комісійний доходи зростали темпами близько 40% р/р завдяки здешевленню вартості ресурсів, відновленню споживчого кредитування та зростанню обсягів безготівкових операцій із населенням.

"Темпи річного зростання чистого процентного доходу були найвищими за десятиріччя. Відрахування в резерви під кредити зменшилися в річному вимірі наполовину", - уточнював регулятор.

Як зазначалося, операційна ефективність поліпшилася порівняно з І кварталом майже до торішнього рівня. Співвідношення операційних витрат і операційного доходу (CIR) становило 49.9% порівняно з 48.5% у ІІ кварталі 2020 року.

Сукупно за перше півріччя 2021 року прибуток банківського сектору був більш як на чверть вищим, ніж за відповідний період минулого року і становив 31 млрд грн. Зі збитком закінчили перше півріччя 10 банків, проте їхній сукупний збиток був несуттєвим.

НБУ зауважував, що вихід із коронакризи сприяв зростанню обсягів кредитування у ІІ кварталі та пом`якшенню стандартів кредитування, “проте послаблення макроекономічних загроз не повинно знизити увагу банків до належної оцінки ризиків” (цитата).

Так, для створення запасу капіталу на покриття можливих втрат у випадку погіршення якості портфеля споживчих незабезпечених кредитів із 1 липня розпочався перший етап підвищення для таких кредитів ваг ризику – до 125%, з початку 2022 року вони будуть збільшені до 150%.

“Якість кредитних портфелів банків щороку перевіряється під час оцінки якості активів, а стійкість великих корпоративних позичальників до можливих шоків – додатково під час стрес-тестування. У ІІІ кварталі завершиться оцінка якості активів. Як засвідчують її перші результати, якість кредитного портфеля, попри кризу, залишається прийнятною, а ризики належно оцінені. Узагальнені результати стрес-тестування банків будуть оприлюднені восени, а до кінця 2021 року – у розрізі окремих банків”, - зауважував регулятор.

За даними НБУ, чисті активи банківського сектору зросли за ІІ квартал на 3.1%. Частка кредитного портфеля клієнтів у структурі чистих активів за квартал зросла на 1.5 в. п. до 33.9%. Натоміть частка ОВДП скоротилася на 2.5 в. п. - до 29.2%.

Зростання обсягів чистих гривневих кредитів суб’єктам господарювання за ІІ квартал прискорилося до 14.9% порівняно з 5.3% у попередньому кварталі. В річному обчисленні їхній приріст становив 29.8% – максимальне значення за останні вісім років.

“Високі темпи зростання значною мірою зумовила низька база порівняння ІІ кварталу минулого року: тоді кредитний портфель банків значно скоротився внаслідок першого локдауну COVID19. Українські приватні нефінансові корпорації – єдина категорія позичальників, що помітно нарощувала обсяги кредитного портфеля: на 20.0% за квартал. Обсяги кредитів дочірнім компаніям іноземних корпорацій та держкомпаніям майже не зростали. Суми валютних кредитів у доларовому еквіваленті зросли на 0.8% за квартал, але за рік зменшилися на 3.1%”, - зауважував регулятор.

Нацбанк інформував, що темпи зростання споживчих кредитів повертаються до докризового рівня, незважаючи на запровадження підвищених ваг ризику: обсяги чистих гривневих кредитів фізособам зросли на 8.7% за квартал та на 23.8% у річному вимірі. Іпотечні кредити зберігають випереджальну динаміку порівняно зі споживчим кредитуванням – +16.0% за квартал та +41.7% р/р.

“Показники якості кредитів поліпшувалися через прискорення кредитування та списання непрацюючих активів. Частка непрацюючих кредитів за квартал знизилася на 2.8 в. п. до 37.2%”, - констатував НБУ.

Відповідно до статистики Нацбанку, банківська система в липні збільшила портфель гривневих кредитів для корпоративного сектору на 1,5%, а за 7 місяців - на 12,6% (до 473,4 млрд грн). При цьому обсяг валютних позик зменшився в минулому місяці на 1,6%, а з початку року - на 8,2% (до 10,3 млрд дол).

Портфель гривневих кредитів для населення в липні зріс на 1,4%, а за 7 місяців - на 15,1% (до 193,9 млрд грн), валютні ж позики знизилися на 2,9% у минулому місяці й на 13,6% з початку року (до 952 млн дол).