НБУ: банки не мають змоги продавати на готівковому ринку валюту, яку купили в експортерів

Все про економіку та фінанси

Заступник глави НБУ Сергій Ніколайчук в інтерв’ю “Радіо НВ” констатував, що банки не можуть продавати на готівковому ринку куплену в експортерів валюту [щоб таким чином заробляти на різниці курсів, - ред.].

“Цей канал якраз перекритий - перетоку від офіційної банківської системи до готівкового ринку. На готівковому ринку банки беруть участь виключно в межах тієї валюти, яку вони купують на цьому готівковому ринку.

У нормальні часи до війни ці [сполучені] посудини були дуже сильно поєднані та через це два курси - на міжбанку й на готівковому ринку - були дуже близькими один до одного. Різниця якщо й бувала, то через якісь ситуативні фактори, але вона дуже швидко зникала через ці вільні перетоки”, - зазначив Сергій Ніколайчук.

Реагуючи на критику експортерів щодо необхідності продавати на міжбанку експортну виручку за курсом, близьким до офіційного (фіксованого), заступник глави НБУ зазначив:

“Ми розуміємо, що це проблема множинності курсів, але в умовах, коли ми маємо, з одного боку, забезпечити стабільність, а з іншого боку, наші резерви не є нескінченними... По суті, це [множинність курсів] є природним наслідком.

Добре це для економіки? Ні... Це погане рішення, але це найкраще рішення з можливих, які є в нас в умовах воєнного часу.

<...> Те, що ми маємо дуальність курсів, насправді це зло. Ми абсолютно чітко це усвідомлюємо. Але ж знову ж таки це оптимальне рішення в поточних умовах.

<...> На валютному ринку на сьогодні існує досить високий дисбаланс. Експортери - це лише частина тієї валюти, яка продається на міжбанку. І вона значно менша, ніж попит на цю валюту.  Зараз, умовно - останній місяць, можемо говорити, що загальний продаж валютної виручки на місяць десь - 2,5-3,0 млрд дол.

У квітні НБУ ще продав на ринку 2,2 млрд дол, у березні це була трошки нижча сума (1,8 млрд дол). У травні ця сума інтервенцій Національного банку буде набагато більша, ніж 2 млрд дол.

Це та валюта, яка продається Нацбанком, експортерами, іншими продавцями валюти на міжбанку за курсом близько 29,50 грн/дол.

За цим же курсом імпортери виходять [на міжбанк, щоб купити валюту] та купують товари, які потім продають на внутрішньому ринку.

<...> Якщо ми говоримо про готівковий ринок, то банки не продають готівку, яку вони могли купити по цьому курсу [на міжбанку]”.

Раніше Сергій Ніколайчук наголошував, що "за рахунок фіксованого обмінного курсу, який по суті здешевлює імпорт, що надходить в країну, НБУ непрямо виконує свою основну функцію із забезпечення цінової стабільності в країні" (цитата).