НБУ: банки мали непрофільні активи на 17,3 млрд грн станом на кінець жовтня

Все про економіку та фінанси

Минув майже рік від початку поетапного вирахування вартості непрофільних активів з основного капіталу банків. Із 1 січня 2022 року частка вартості активів, що вираховується з капіталу, буде збільшена вдвічі – до 50%. Основна мета цієї вимоги – спонукати банки звільнити баланси від неліквідних активів, які здебільшого не приносять доходів, але часто відображаються за завищеною вартістю. Проте фінустанови мляво продавали непрофільні активи протягом 2021 року, констатує НБУ. На думку регулятора, банкам варто значно прискорити продажі, щоб підвищити рентабельність активів та знизити власні ризики.

Вимога про вирахування вартості непрофільних активів (НА) з основного капіталу банків запрацювала з січня 2021 року. Її мета – спонукати банки позбуватися активів. Рік тому на балансах банків НА було понад 22 млрд грн. В очікуванні цих змін банки лише за два останні місяці 2020 року скоротили обсяги таких активів на 2.4 млрд грн.

Проте надалі темпи розчищення балансів помітно сповільнилися. З початку 2021 року загальний обсяг НА знизився лише на 2.5 млрд грн. Станом на кінець жовтня 2021 року сума НА становила 17.3 млрд грн.

Активнішій реалізації НА перешкоджає перш за все їхня низька ліквідність і подекуди завищена вартість. На початку цього року під час оцінки стійкості НБУ опитав банки про стан роботи з НА. За даними опитування, 23.4% НА не продаються, оскільки їхня задекларована ціна або профіль непривабливі для інвесторів. Якщо фінустанови не можуть реалізувати майно за заявленою вартістю, її варто скоригувати. А це означає – визнати додаткові збитки для банків. Подекуди банки зазначали про зниження попиту на об’єкти нерухомості у зв’язку з пандемією COVID-19. Щоправда, переважна більшість майна була набута значно раніше, ніж почалася пандемія, але досі не реалізована. Крім того ціни на комерційну нерухомість вже оговталися після минулорічної кризи.

Лише близько десятої частини активів за сумою не може бути реалізовано негайно через судові процеси, заборону на відчуження або втрату контролю над активом. Ще 1.2% активів банки не продають, оскільки здають в оренду або лізинг для компенсації втрат доходів в очікуванні більш активного попиту на комерційну нерухомість. Частка активів, які знаходяться в стадії продажу або фактично реалізовані протягом 2021 року, становить 16.8%.

За низкою об’єктів банки не визначили об’єктивних підстав для утримання їх на балансі. Тож ще одна причина – це недостатня вмотивованість фінансових установ позбутися НА. Адже значні обсяги цього майна – це колишня застава за непрацюючими кредитами пов’язаних із банками осіб. Продаж таких об’єктів третім особам означатиме остаточну втрату права власності. Часто кінцеві бенефіціари банків у цьому не зацікавлені, а для викупу його в банків не мають коштів, зауважує НБУ.

На другому етапі вже з 1 січня 2022 року банки повинні будуть вирахувати ще 25% вартості НА з основного капіталу. Вплив на показники достатності капіталу банків буде незначним. Адже загальна вартість НА становить усього 0.9% чистих активів банків. Для переважної більшості фінустанов зниження нормативу достатності основного капіталу буде меншим ніж 0.1 в. п. Однак загрозливою є концентрація НА в окремих фінустановах. Адже сім банків концентрують дві третини всього майна. Для деяких із них це створює ризики порушення нормативних вимог. У чотирьох банків обсяг НА перевищує основний капітал, наголошує НБУ.

Нині банки, які зволікають із продажем НА, постають перед низкою проблем. Їхня рентабельність нижча, а отже їм важче самостійно генерувати капітал, підтримувати свою платоспроможність та нарощувати обсяги кредитування. Крім того, наявність значної концентрації НА погіршує ліквідність банків. Подальша робота банків із реалізації НА важлива перш за все для самих фінансових установ, резюмує регулятор.