НБУ - про ставки за ОВДП та попит банків на ці держпапери

Все про економіку та фінанси

Заступник глави НБУ Сергій Ніколайчук в інтерв`ю агентству "Інтерфакс-Україна" прокоментував ситуацію з попитом банків на ОВДП:

"Ставки за ОВДП є системно-утворюючими для інших ринкових інструментів. У будь-якому підручнику з економіки та фінансів – це аксіома. Власне через те, що ставки за ОВДП залишаються низькими відносно тієї ж інфляції, банки особливо не бачать сенсу вкладатися в ці інструменти. У них немає великої потреби конкурувати за ресурс. Відповідно ставки за депозитами знижуються.

Банки порівнюють альтернативні варіанти своїх вкладень в ОВДП з іншими інструментами та активами. І коли у вас інфляція зараз 16,4% і ви прогнозуєте, що вона буде прямувати до 20%, очікувати, що ставки за ОВДП будуть знижуватися, це трошки наївно навіть за умови зниження ставки за депозитними сертифікатами. Це зараз є основним мотивом, чому банки не настільки охоче йдуть на цей ринок.

Якщо ми говоримо про зниження ставок за депозитними сертифікатами, то давайте подумаємо, до чого це призведе. По суті, ви знижуєте ставку за основним монетарним інструментом, з яким Нацбанк проводить основні операції з банківською системою. Зниження ставок в умовах, коли у вас інфляція зростає, девальваційні очікування залишаються досить високими точно не підвищить довіру до монетарної політики Національного банку. А підривати її зараз в поточних умовах буде дуже й дуже контрпродуктивно.

Плюс додатковий елемент: банки, які зараз вкладаються в депозитні сертифікати, отримають додатковий удар по своїм фінансовим результатам. Ми ж теж розуміємо, що банки зараз несуть дуже значний тягар, пов`язаний з війною, з погіршенням рівня обслуговування своїх кредитів, з тими кредитними канікулами, які вони запровадили. Тому з точки зору фінансової стабільності це теж буде не самий вдалий крок.

<...> Підвищення ставок за ОВДП стимулюватиме банки підвищувати ставки за депозитами. Відповідно для населення це зменшить стимули для споживання. Хоча у поточних умовах інші фактори, ймовірно, мають важливіше значення. І зараз курсовий канал не дуже сильно працює через наші валютні обмеження, тому стандартний вплив змін процентних ставок на чистий попит на валюту є дуже слабким. Але, наприклад, підвищення ставок за ОВДП і депозитами для населення може зменшити певною мірою попит на імпортовану продукцію".