НБУ - про інфляцію в квітні та фактори, які стримують більш різке зростання цін

Все про економіку та фінанси

НБУ констатує, що ціновий тиск в українській економіці залишається високим через порушення ланцюгів постачань, нерівномірний попит, зростання витрат бізнесу та фізичне знищення активів підприємств через повномасштабний напад росії на Україну.

Споживча інфляція в річному вимірі пришвидшилася до 13.7% у березні, а в квітні (за оцінками НБУ), ‒ майже до 16% р/р у квітні.

Коментар НБУ:

"Найбільший внесок у пришвидшення інфляції мало подорожчання продуктів харчування. Так, швидше дорожчали оброблені продукти, молоко, окремі овочі та фрукти. Натомість через сезонне розширення пропозиції, скорочення експорту та слабший попит подешевшали яйця.

Зростання цін на непродовольчі товари було стриманим через фіксований курс гривні та переорієнтацію попиту громадян на першочергові товари. Водночас останнє зумовило стрімке подорожчання ліків та окремих товарів особистого догляду.

Зменшення податків на пальне сприяло сповільненню зростання цін на нього, проте було нівельоване подорожчанням нафти та логістики, руйнуванням НПЗ та нафтобаз Стримувало інфляцію також збереження незмінними тарифів на комунальні послуги, відміна імпортних податків та незмінний курс гривні до долара США.

Надлишки запасів за обмеженості експортних можливостей створюють знижувальний тиск на ціни.

Засіяно 4.4 млн га земель (понад 30% від плану МінАПК, який передбачає на 20‒30% менші площі, ніж торік, через окупацію та мінування). Аграрії переорієнтовують посіви на менш витратні й більш затребувані культури (соя, соняшник, гречка, а не кукурудза).

Утім, через обмежені експортні можливості надлишки запасів та здорожчання логістики погіршують рентабельність с/г компаній: внутрішні ціни знижуються. Крім того, аграрії зазнають суттєвих втрат, передусім, на півдні та сході через вивезення зерна, знищення елеваторів та вилучення техніки окупантами”.