НБУ - покупцю Промінвестбанка: потрібна згода регулятора, інакше будуть проблеми

Все про економіку та фінанси

НБУ констатує, що не отримував пакет документів для погодження набуття істотної участі в Промінвестбанку.

Нижче - заява регулятора: 

"Таким чином Національний банк не погоджував набуття істотної участі в зазначеному банку особам іншим, ніж поточний акціонер банку.

Особа, яка має намір набути або збільшити істотну участь у банках понад встановлені порогові значення, має отримати попереднє погодження Національного банку.

Про ризики набуття істотної участі в банку без погодження регулятора Національний банк повідомив Міністерство юстиції та організатора торгів із продажу акцій Промінвестбанку, що відбулись 4 березня.

Особа, яка набула істотну участь без такого погодження, може бути позбавленою права голосу та оштрафованою, тоді як структура власності самого банку може бути визнаною непрозорою.

Непрозора структура власності може стати підставою для віднесення банку до категорії проблемних, а згодом – у разі неусунення порушення – банк може бути визнаний неплатоспроможним.

Структури власності українських банків мають бути прозорими. Водночас всі власники істотної участі в банках повинні мати бездоганну ділову репутацію та задовільний фінансовий стан.

Сьогодні Національний банк ідентифікував власників усіх 75 банків, а власники істотної участі в банках отримали відповідне погодження від Національного банку.

Національний банк не втручається в договірний процес купівлі-продажу акцій банків.  Водночас Національний банк не втручається в процес виконання судових рішень. 

Разом із цим існують передбачені чинним законодавством інструменти для дотримання вимоги щодо отримання попереднього погодження Національного банку під час переходу права власності на акції банку. Одним із таких інструментів є включення до договору купівлі-продажу відкладальної умови, за якою фактичний перехід права власності на акції банку відбувається після отримання погодження регулятора".

Довідково: істотна участь - пряме та/або опосередковане володіння однією особою самостійно чи спільно з іншими особами 10 і більше відсотками статутного капіталу та/або права голосу акцій, паїв юридичної особи або незалежна від формального володіння можливість значного впливу на управління чи діяльність юридичної особи.

Контекст

Раніше біржа ПФТС повідомила, що 4 березня на проведеному нею аукціоні був проданий пакет з 99,77% акцій Промінвестбанку за 268,7 млн ​​грн. Хто став покупцем, не уточнювалося.

Російський "Внєшекономбанк" (ВЕБ.РФ) заявив, що продаж підконтрольного йому Промінвестбанку є порушенням норм міжнародного права. ВЕБ.РФ намір оскаржити продаж в іноземному суді.

"Ми докладемо всі законні зусилля до компенсації наших втрат за рахунок активів України на території іноземних юрисдикцій", - заявив старший віце-президент правового блоку ВЕБ.РФ Ігор Краснов.

3 березня ВЕБ.РФ зазначав, що Україні не вдалося оскаржити торішнє рішення арбітра Стокгольмського арбітражу, який заборонив продавати Промінвестбанк.

ВЕБ.РФ подав позов до України і в межах відповідної справи в серпні попросив арбітраж вжити забезпечувальних заходів, щоб запобігти примусовому продажу акцій Промінвестбанку на аукціоні. Як зазначається, тоді арбітр заборонив Україні здійснювати будь-які дії, спрямовані на продаж акцій банку. Україна вирішила оскаржити це рішення перед повним складом трибуналу, до якого входив і призначений Україною арбітр. За інформацією ВЕБ.РФ, 2 березня арбітраж залишив у силі згадану заборону.

Як писав Finbalance, 18.12.2019 Київський апеляційний суд задовольнив заяву Міністерства юстиції України та зупинив провадження в справі №824/178/19, у рамках якої російська держкорпорація ВЕБ.РФ просить суд надати дозвіл на виконання рішення Арбітражного інституту Торгової палати Стокгольма від 28.08.2019, яким за клопотанням ВЕБ.РФ - у межах забезпечення позову російської держкорпорації - було зобов`язано державу Україна (в особі державної виконавчої служби Міністерства юстиції) зупинити примусову реалізацію акцій Промінвестбанку, власником яких є ВЕБ.РФ.

Київський апеляційний суд зупинив провадження у вказаній справі до розгляду Стокгольмським арбітражем клопотання держави Україна про скасування згаданого арбітражного рішення від 28.08.2019.

11.02.2020 Окружний адмінсуд м. Києва частково задовольнив заяву Промінвестбанку про забезпечення позову та заборонив фондовій біржі ПФТС вчиняти дії щодо підготовки та проведення аукціону, який був призначений на 11 лютого 2020 року, з примусового продажу 99,77% акцій Промінвестбанку (в рамках виконавчого провадження №59036926) до набрання законної сили судовим рішенням у справі №640/2905/20 (за позовом Промінвестбанку до департаменту державної виконавчої служби Мін’юсту).

Таке рішення суд аргументував у т.ч. тим, що станом на день винесення ухвали на офіційному сайті НБУ була відсутня інформація щодо погодження набуття істотної участі в Промінвестбанку, що, за оцінками суду, “свідчить про відсутність такого погодження потенційними учасниками торгів за наслідком примусової реалізації акцій ПАТ «Промінвестбанк»” (цитата).

30.01.2020 Окружний адмінсуд м. Києва відмовився задовольнити клопотання російської держкорпорації ВЕБ.РФ (Внєшекономбанк; власник Промінвестбанку) про забезпечення позову до Міністерства юстиції України в справі №640/15345/19 шляхом зупинення продажу 99,77% акцій Промінвестбанку, які були арештовані в рамках виконавчого провадження №59036926.

Крім того, 20.01.2020 Окружний адмінсуд м. Києва в рамках ще одного позову ВЕБ.РФ до Мін’юсту (справа №640/857/20) теж відмовився зупинити продаж 99,77% акцій Промінвестбанку.

22.01.2020 Київський апеляційний суд відмовився задовольнити заяву ВЕБ.РФ про поновлення провадження в справі №824/178/19 щодо визнання і надання дозволу на виконання рішення арбітра Арбітражного інституту Торгової палати м. Стокгольма від 28.08.2019 з подальшим вжиттям заходів забезпечення позову шляхом заборони примусового продажу акцій Промінвестбанку.

Нагадаємо, 11 лютого на біржі ПФТС планувався аукціон з примусового продажу 99,77% акцій Промінвестбанку, на які, як повідомлялося, “звернено стягнення” (цитата).

Це мала бути вже третя спроба продати на торгах 99,77% акцій Промінвестбанку, заарештованих Державною виконавчою службою в травні 2019 року на вимогу структур, пов`язаних з Ігорем Коломойським та його партнерами.

Початкова вартість пакета акцій банку була встановлена ​​в розмірі 266 млн грн, що вдвічі менше, ніж на першому аукціоні (532 млн грн) й на 33% менше, ніж на другому аукціоні (399 млн грн), які планувалися відповідно в серпні та вересні 2019 року, але зрештою були визнані такими, що не відбулися.

Відповідний аукціон мав бути проведений в рамках виконання рішення Арбітражного суду Гааги від 02.05.2018 про стягнення з Росії в особі Мін’юсту РФ на користь низки компаній, пов’язаних з Ігорем Коломойським і його партнерами, 139 млн дол (плюс 20 млн дол відсотків) як компенсації за нерухоме майно, експропрійоване в “приватівців” у Криму після його анексії Росією.

У січні 2020 року в системі розкриття інформації НКЦПФР повідомлялося про інтерес низки компаній щодо придбання 99,77% акцій Промінвестбанку (в т.ч. ТОВ “Фінансова компанія “Перший фінансовий посередник”, ТОВ "Фінансова компанія "Фортіфай”, ТОВ "ФК "Фінмарк", АТ “ЗНВКІФ “Нера”, ТОВ “УМБ Фінанс”, ТОВ “Херсон Тревел”, ТОВ "Преміум Інвест ЛТД").

У 2019 році ВЕБ.РФ з перемінними успіхом намагався в українських судах заблокувати аукціони з примусового продажу 99,77% акцій Промінвестбанку. Водночас 06.11.2019 Верховний Суд (у межах справи №757/36346/19-ц) - на вимогу ТОВ “Телерадіокомпанія “Жиса” (пов’язаного з “приватівцями”) - скасував заборону на продаж 99,77% акцій Промінвестбанку.

26.12.2019 Київський апеляційний суд задовольнив скаргу ТОВ “Телерадіокомпанія “Жиса” і скасував постанови держвиконавця від 29.10.2019, якими низка виконавчих проваджень (№60260134, №60258848, №60259987, №60258900) щодо спроб Ощадбанку стягнути з Росії 1,3 млрд дол компенсації за кримські активи (на підставі рішення Міжнародного комерційного арбітражу від 26.11.2018) були приєднані до зведеного виконавчого провадження №59036926, у рамках якого компанії Ігоря Коломойського та його партнерів (на підставі рішення Арбітражного суду Гааги від 02.05.2018) хочуть стягнути з РФ 159 млн дол компенсації за їх нерухомість, експропрійовану в Криму після анексії українського півострова Росією.

Саме в рамках зведеного виконавчого провадження №59036926 в травні 2019 року держвиконавець на вимогу “приватівських” структур наклав арешт на 99,77% акцій Промінвестбанку.

Промінвестбанк повідомляв, що заплановані на 6 лютого загальні збори його акціонерів не відбулися через відсутність кворуму. На цих зборах акціонерів Промінвестбанку планувалося розглянути питання про припинення здійснення банком банківської діяльності без припинення юридичної особи, а також затвердити план припинення банківської діяльності.

За результатами стрес-тесту, проведеного в 2019 році, в Промінвестбанку за базовим макроекономічним сценарієм була встановлена його потреба в капіталі на 4,6 млрд грн, а за несприятливим макросценарієм - на 6,32 млрд грн. За даними банку, з урахуванням здійснених ним заходів, на 01.09.2019 потреба в капіталі за базовим макросценарієм зменшилася до 2,7 млрд грн, а за несприятливим макросценарієм - до 3,96 млрд грн.

За даними Промінвестбанку, за підсумками всього 2019 року він отримав прибуток 270,3 млн грн. При цьому з огляду на те, що за січень-листопад банк декларував прибуток 1,082 млрд грн, виходить, що в грудні він зафіксував збиток 812 млн грн.

Активи Промінвестбанку за 2019 рік скоротилися майже вдвічі - з 13,8 млрд грн до 7,1 млрд грн. Раніше повідомлялося, що за три квартали він продав права кредитної вимоги на 9,3 млрд грн.

У кінці листопада Промінвестбанк оголосив про закриття поточних рахунків фізичних осіб-підприємців, а дещо згодом - про припинення співпраці з Mastercard і зупинку обслуговування карткових рахунків юросіб-клієнтів. У грудні банк повідомив, що залишив тільки одне відділення для обслуговування клієнтів.