НБУ - Кабміну: курс, який ви заклали в бюджет, для нас немає ніякого значення

Все про економіку та фінанси

Заступник глави НБУ Дмитро Сологуб під час брифінгу таким чином прокоментував заяви представників Кабміну та інших гілок влади про розбіжність між поточним курсом гривні й тим значенням, яке уряд заклав в бюджет (30 грн/дол):

“НБУ не очікує ніякого курсу. Національний банк живе в режимі плаваючого обмінного курсу і робить так, щоб курс визначався рикновими тенденціями, динамікою платіжного балансу. А наше завдання - згладжувати коливання і робити так, щоб ситуація на валютному ринку сприяла виконанню інфляційних цілей.

Щодо курсу, закладеного в бюджет, хочу ще раз повторитися - це справа Міністерства фінансів, уряду. Ми не раз наголошували, що практика завищення інфляційного прогнозу, курсового прогнозу для того, щоб збільшити дохідну частину бюджету, потім завжди має негативні наслідки. І ми завжди говорили про те, що краще більш консервативно підходити до визначення тих прогнозних параметрів і динаміки бюджету.

Для Національного банку знову ж таки говорити про те, що курс, який був закладений в бюджет для того, щоб якось надути його відсотки, повинний якось впливати на нашу політику... Це немає ніякого значення.

<...> Ви бачили багато заяв останніми тижнями [від міжнародних організацій] про необхідність збереження незалежності НБУ, про необхідність збереження монетарної політики, банківського регулювання. І не тому, що це якийсь фетиш, а тому що вона довела свою ефективність.

Ще раз хочу повторити - Україна проходить цю кризу, а це найбільша криза в світі за останні 100 років, набагато краще, ніж минулі кризи. І якраз запорукою цього стала нормальна фіскальна та монетарна політика, яку проводить уряд та НБУ. Тобто ця політика, монетарна зокрема, довела свою ефективність, і тому звучать публічні й непублічні месиджі міжнародних організацій, що це потрібно продовжувати, що немає причин це змінювати".

Д. Сологуб таким чином прокоментував поточні коливання на валютному ринку:

“Зважаючи на показники платіжного балансу, ми бачимо, що природа цих коливань останніх тижнів на валютному ринку вона психологічна. Наприклад, після голови НБУ про відставку 2 липня Національний банк був вимушений вийти на ринок і продати 150 млн дол.

Останніми днями ми теж бачимо зростання попиту на валюту з різних джерел. Тобто не можна сказати, що хтось один купує валюту. Ми бачимо, що купує валюту населення, купує валюту бізнес. І як на мене, немає іншого пояснення, ніж те, що це спричинене публічними заявами потрібна девальвація, що гривня буде слабшати і т.д.

Хочу сказати, що фундаментальних причин ніяких немає. Навпаки, достатньо сприятлива ситуація - і з точки зору нашого експорту (і цін, і обсягів), так і імпорту - хоча він почав зростати, але все ще лишається достатньо низьким.

НБУ має інструменти, як з цим працювати і працює. І коли люди говорять, що НБУ не виходить на ринок... Це неправда. Це показує, що ми це робимо настільки ефективно, що люди цього не бачать. Інтервенції відбуваються в нормальному режимі. За останні три дні, включаючи сьогоднішній день, ми продали десь 350 млн дол.

Нагадаю, що в березні, коли була досить турбулентна ситуація на валютному ринку, були дні, коли ми за день продавали такі ж суми. Тобто ми не бачимо значних проблем.

Обсяг резервів достатньо великий, з іншого боку - курс плаваючий. Тобто якщо люди, клієнти, банки купують валюту, то природно, що вона дорожчає. Але НБУ, як і раніше, буде згладжувати надмірні коливання.

<...> [Щодо попиту нерезидентів на валюту], там суми достатньо мінімальні. Якщо подивитися на динаміку останніх кількох місяців, то вони потрохи виходять з українських паперів [ОВДП]. Це відбувається поступово. За останні дні, наскільки розумію, вони купили десь 40-50 млн дол. Це при тому, що покупка на [всьому] ринку спот була 300 млн дол за день, а вони купили 50 млн дол за кілька днів. Тому обсяги невеликі, і нерезиденти не є рушіями валютного ринку.

<...> Як Ви бачили нещодавно заяви голови Національного банку, НБУ залишається працювати на цілях інфляційного таргетування і гнучкого обмінного курсу. І ми вважаємо, що рівень резервів НБУ достатній для того, щоб контролювати нашу політику і її проводити. Коливання курсу є природним явищем - і з огляду на психологічні чинники, і з огляду на платіжний баланс, експорт-імпорт, потоки капіталу тощо. Але в НБУ є всі інструменти, щоб зберігати стабільність на валютному ринку, і він [Нацбанк] це робить".