Національна біржа з торгівлі капіталом і товарами: підписано меморандум з USAID, ЄБРР

Все про економіку та фінанси

Глава НБУ Кирило Шевченко повідомив, що сьогодні було підписано Меморандум про взаєморозуміння з ЄБРР, USAID, Американською торговельною палатою щодо створення національного механізму біржової торгівлі на ринках капіталу та організованих товарних ринках.

Коментар К. Шевченка:

"Навколо Меморандуму об‘єдналися всі ключові державні інституції: Кабмін, Мінекономіки, Мінфін та незалежні регулятори – НБУ і НКЦПФР.

Чому це важливо?

Стратегія розвитку фінансового сектору до 2025 року передбачає розвиток ринків капіталу та організованих товарних ринків із прозорими й ліквідними фінансовими інструментами та зміцненою інфраструктурою. Але, на жаль, ринки капіталу, і зокрема фондовий ринок, які необхідні як джерело ефективного фінансування економічного зростання, а також забезпечення фінансових інструментів для заощаджень (пенсійних та інвестиційних) на сьогодні недостатньо розвинені.

Згідно з Меморандумом планується створити концепцію інтегрованих ринків капіталу та організованих товарних ринків України NEXT-UA. Зокрема, першим важливим кроком має стати техніко-економічне моделювання, яке буде незабаром розпочато за участі всіх підписантів Меморандуму та учасників ринку і дозволить визначити узгоджену цільову модель інфраструктури ринків капіталу, гармонічно інтегровану для роботи з різними активами – інструментами фондового ринку та товарних ринків. Залучення незалежних регуляторів – НБУ та НКЦПФР – враховуючи їхню поточну роль в інфраструктурі, а також компетенцію, повноваження та незалежний статус, дозволить визначити та узгодити оптимальну модель майбутньої інфраструктури ринків капіталу та якомога швидше запустити необхідні трансформації.

Нагадаю, за рекомендаціями міжнародних партнерів, ключові інфраструктури ринків капіталу мають взаємодіяти з обома регуляторами фінансового ринку. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має забезпечити ефективне регулювання та нагляд, а Національний банк здійснюватиме оверсайт інфраструктур відповідно до міжнародних принципів побудови фінансових ринків. Ми вже почали розбудову функції з оверсайту і очікуємо на підтримку парламенту для закріплення цієї функції за Національним банком на законодавчому рівні.

Україна має значний потенціал й ринки капіталу є обов’язковою складовою для забезпечення стійкого економічного зростання. Впевнений, зусиллями державних інституцій, учасників ринку та за підтримки міжнародних партнерів, ми зможемо досягти успіху в цьому напрямку".

У Кабінеті Міністрів додають, що основними структурними одиницями NEXT-UA будуть Універсальна торгова біржа, компанія з фінансової інфраструктури (депозитарій, розрахунково-кліринговий центр та торговий репозиторій), Арбітражний центр, Консультативна рада та Бюро зв’язків з інвесторами. Для створення проекту планується також залучити стратегічних комерційних інвесторів.

"Згідно з домовленостями, у наступні три роки в Україні планується створити інтегрований центр ринків капіталу та товарних ринків — Національну біржу з торгівлі капіталом і товарами (NEXT).

Сьогоднішній меморандум — це нова сторінка в економічній історії нашої держави. Українці отримають нові можливості у вигляді фінансових інструментів для заощадження та інвестування. Бізнес отримає довгостроковий та більш дешевий ресурс для розвитку власних підприємств. Держава отримає збільшення інвестицій, нові робочі місця, економічний розвиток", - зауважив прем`єр Денис Шмигаль.