Націоналізація Приватбанку: НБУ домігся скасування рішення суду в спорі з компанією Хомутинніка

Все про економіку та фінанси

08.09.2021 Шостий апеляційний адмінсуд задовольнив клопотання НБУ та закрив провадження в справі №826/10759/18, позивачем у якій була кіпрська компанія "Касік Лімітед" (Cacique Limited), а відповідачами - Нацбанк і ФГВФО (як третя особа в спорі фігурував Приватбанк).

Крім того, Шостий апеляційний адмінсуд на вимогу Національного банку скасував рішення Окружного адмінсуду м. Києва від 28.11.2018 у цій справі, яким

- було визнано протиправним та скасовано рішення Комісії з питань визначення пов`язаних із банком осіб і перевірки операцій банків із такими особами НБУ від 13.12.2016 №105 в частині визнання компанії «Касік Лімітед» пов`язаною з Приватбанком особою;

- визнано протиправним та скасувати наказ тимчасового адміністратора в Приватбанку від 20.12.2016 №22 «Про заборону видаткових операцій з рахунків пов`язаних осіб» в частині, що стосується компанії «Касік Лімітед», щодо заборони будь-яких видаткових операцій - безготівкових та готівкових у Приватбанку та блокування рахунків компанії «Касік Лімітед».

Суд апеляційної інстанції вирішив, що відповідний спір не підлягає судовому розгляду, з огляду в т.ч. на правову позицію, викладену в постанові Великої Палати Верховного Суду від 15.06.2020 у справі №826/20221/16 ("імені" Суркісів, - ред.).

У декларації за 2017 рік вже екс-нардеп Віталій Хомутиннік вказував, що є власником 100% акцій Cacique Limited (Кіпр).

У серпні 2016 року Віталій Хомутиннік публічно розповідав про спільний бізнес з Ігорем Коломойським, який був співвласником Приватбанку (націоналізований у грудні 2016 року).

Нагадаємо, НБУ повідомляв, що 02.06.2021 Госпсуд м. Києва закрив провадження у справі за позовом колишнього міноритарного акціонера і екс-глави правління Приватбанку Олександра Дубілета про визнання недійсними договорів купівлі - продажу Приватбанку, внаслідок яких держава набула у власність 100% акцій Приватбанку в грудні 2016 року. Цей позов було подано до Приватбанку, Мінфіну та ФГВФО за участі третіх осіб – НБУ та Кабміну.

"Національний банк вітає законне та обґрунтоване рішення суду. Таке рішення суду ухвалене у зв’язку із застосування Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення механізмів регулювання банківської діяльності" №590-ІХ (т.зв. "антиколомойський" закон, - ред.). Відповідно до цього закону, єдиний спосіб захисту прав осіб, які є або були учасниками банку, - відшкодування завданої шкоди у грошовій формі. Відповідно до прикінцевих і перехідних положень Закону №590-ІХ, судові провадження в господарських справах за позовом колишнього учасника банку у разі невідповідності обраних позивачем способів захисту вимогам Господарського процесуального кодексу України підлягають закриттю", – коментував рішення суду начальник управління претензійно-позовної роботи Юридичного департаменту НБУ Віктор Григорчук.

За його словами, відповідно до статті 41 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" після укладення договору купівлі-продажу акцій неплатоспроможного банку та їхньої передачі інвестору держава як інвестор не може бути позбавлена права власності на придбані нею акції банку та такі акції не можуть бути витребувані на користь попереднього власника.

Разом з тим, 08.06.2021 Верховний Суд відмовився задовольнити касаційну скаргу Приватбанку та залишив без змін постанову Північного апеляційного госпсуду від 25.01.2021, якою було задоволено апеляційну скаргу колишнього міноритарного акціонера й першого заступника глави правління Приватбанку Олега Гороховського та скасовано ухвалу Госпсуду м. Києва від 14.07.2020 про закриття провадження в справі №910/18211/19 (за позовом О. Гороховського до Приватбанку, Міністерства фінансів, ФГВФО про визнання недійсними договорів про придбання акцій Приватбанку, які були укладені в грудні 2016 року під час націоналізації фінустанови).

Про визнання Банком Англії за клопотанням НБУ проведеного bail-in у Приватбанку, а також низку судових процесів щодо bail-in - тут і тут.