Нацбанк спише "Дельта Банку" мільярдні борги

Все про економіку та фінанси

15 жовтня Господарський суд м. Києва задовольнив позов «Дельта Банку» до ТОВ «Антарес-Торгсервіс» щодо стягнення 808 млн грн. Третьою особою у справі на стороні позивача був НБУ.

Відповідно матеріалів справи, 25.06.2012 «Дельта Банк» і ТОВ "Антарес-Торгсервіс" уклали договір кредитної лінії з максимальним лімітом заборгованості 230 млн грн. зі сплатою плати за користування кредитом у розмірі 15,5% та кінцевим терміном погашення не пізніше 23.06.2017. 27.06.2012 було підписано додатковий договір, відповідно до якого сторони домовились на період з 27.06.2012 по 28.06.2012 збільшити ліміт кредитування до 600 млн грн.

Як третя особа НБУ був залучений до розгляду справи тому, що 04.03.2014 між Нацбанком і «Дельта Банком» було укладено договір застави майнових прав, предметом якого була застава майнових прав за кредитними договорами, в тому числі за договором кредитної лінії 25.06.2012 з додатковими договорами до нього.

Обґрунтовуючи свої вимоги, «Дельта Банк» зазначав, що відповідач неналежним чином виконує свої зобов`язання, зокрема погашення заборгованості за кредитом у розмірі 599,2 млн грн. Крім того, позивач просив суд стягнути з відповідача 33,8 млн грн. заборгованості за відсотками, 32,55 млн грн. - заборгованості за комісіями, 133,4 млн грн. – пені тощо.

Суд задовольнив позовні вимоги в повному обсязі.

Водночас перспективи "Дельта Банку", а точніше держави, яка виконує зобов`язання фінустанови перед вкладниками, виглядають далеко не оптимістичними. Більше того, з очевидними ознаками примарності надій на компенсацію держвитрат за рахунок роботи з "дельтівськими" активами. І йдеться тут як про НБУ, так і Фонд гарантування.

Річ у тому, що як писала газета «Дзеркало тижня. Україна» з посиланням на власні джерела (у т.ч. й на експертні висновки НБУ), «Антарес-Торгсервіс» входить до числа 12 компаній-«пустишок», від яких «Дельта Банк» і Фонд гарантування «точно не дочекається жодних грошей» (цитата). У цій же групі ще, зокрема, "Мерчант Хауз", "Еллада", "Грін Грейн", "Дельта Преміум Ресурс" тощо. Їх борг перед банком – понад 4,2 млрд грн., констатувалося в матеріалі (до слова, вийшов він у березні, а його спростування знайти не вдалося, - ред.).

За даними джерел «Дзеркала тижня. Україна», компанії «проводили сумнівні операції, поручителями за якими виступали співробітники СК "Дельта-Життя", "Дельта-Капітал", "КУА "Примоколлект", АТ "Дельта Банк". Знімали гроші через касу в день внесення готівки М.Лагуном для збільшення статутного капіталу АТ "Дельта Банк» (цитата).

Додамо, що Госпсуд м. Києва також розглядає позов «Дельта Банку» до згаданого ТОВ «Дельта Преміум Ресурс» про стягнення заборгованості в обсязі 270,9 млн грн. (відповідне провадження було порушене в серпні). Як третя особа в цій справі на стороні позивача знову ж таки фігурує НБУ.

Нагадаємо, що на початку липня на запит Finbalance прес-служба Нацбанку повідомила, що із 9,3 млрд грн загальної суми заборгованості «Дельта Банку» перед НБУ станом на 01 березня 5,2 млрд грн – це були стабілізаційні кредити терміном на два роки, а 4,1 млрд грн - короткострокові кредити для підтримки ліквідності на строк до одного року. При цьому в прес-службі НБУ запевняли, що «кредити рефінансування надаються під прийнятне забезпечення відповідно до умов законодавства України та нормативно-правових актів Національного банку».

Матеріал Finbalance про те, як Генпрокуратура взялася за НБУ через виведення 4,1 млрд грн з "Дельта Банку" читайте тут.

Про спроби Дельта Банку відсудити 286 млн грн у компанії Хмельницького-Іванова - тут, про пошук виданих боргів на 2 млрд грн по "слідам" групи ТАКО й "Інсеко" - тут.

Нещодавно у Фонді гарантування інформували, що вкладникам «Дельта Банку» вже виплачено 15,1 млрд грн або 94% гарантованої суми. Зокрема, протягом проведення виплат у період ліквідації (вони розпочались 08 жовтня) вкладники вже отримали 6,6 млрд грн із 7,6 млрд грн запланованих, а у період тимчасової адміністрації - 8,5 млрд грн.

Як відомо, відповідні компенсації вкладникам "Дельти", як й інших банків-банкрутів, переважно здійснюються за рахунок емісійних коштів – кредитів НБУ для ФГВФО та позик Мінфіну, який випускає держоблігації (ОВДП), а монетизовує їх той-таки Нацбанк. Це до питання, чому в т.ч. курс гривні продовжує лихоманити.

Заступник директора-розпорядника Фонду гарантування Андрій Оленчик запевняв, що повернення коштів до «Дельта Банку» можна очікувати не лише від реалізації його активів, а й завдяки зверненням Фонду до власників та пов’язаних осіб з вимогою про відшкодування шкоди заподіяної банку.

За даними Асоціації українських банків, збиток «Дельта Банку» в січні-серпні склав 50,6 млрд грн.

У 1-му півріччі його збиток становив 44,05 млрд грн. Це був найгірший фінансовий результат у банківській системі. Основна причина цього – відрахування до резерву під знецінення кредитів на коштів в інших банках (-37,6 млрд грн); відрахування до резерву під знецінення дебіторської заборгованості та інших фінансових активів (-9,2 млрд грн); негативний результат від переоцінки інших фінансових інструментів (-1,1 млрд грн).

При цьому цікаво, що позитивний результат банку від операцій з іноземною валютою в січні-червні склав 1,14 млрд грн (за рахунок операцій в І кварталі; в ІІ кварталі був «мінус», хоча й досить символічний – 806 тис грн). Крім того, позитивний результат він переоцінки валюти становив 2,5 млрд грн (у ІІ кварталі – 2,13 млрд грн).

На фоні всіх торішніх фінансових проблем за нацстандартами фінзвітності Дельта Банк за 2014 рік задекларував… прибуток 46,3 млн грн. Водночас за міжнародними стандартами фінзвітності (які більші жорсткі, зокрема, в контекстів формування резервів) виявився збиток 18,9 млрд грн. А власний капітал на початок 2015 року був від’ємним на рівні -14,4 млрд грн.

В аудиторському висновку до фінзвітності банку за 2014 рік за МСФЗ фахівці аудиторської фірми ТОВ «Фінком-Аудит» констатувалося, що перелічені фактори викликали неплатоспроможність банку вже станом на 31.12.2014 року.

Проте НБУ визнав "Дельту" неплатоспроможною лише 02 березня, а Фонд гарантування, відповідно, ввів тимчасову адміністрацію 03 березня.