НАТО запросив Фінляндію і Швецію, визнав Росію загрозою, а Китай - викликом

Все про економіку та фінанси

Північноатлантична рада у середу офіційно розпочала процес вступу Фінляндії та Швеції. Про це заявив на прес-конференції у Мадриді генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, пише "Європейська правда".

"Сьогодні ми запросили Фінляндію та Швецію до нашого альянсу", - повідомив генсек, нагадавши, що це запрошення погоджене з партнерами і стало результатом домовленості між Туреччиною та цими двома державами-партнерами.

"Я вдячний Туреччині, Швеції та Фінляндії за згоду на переговори. Ця домовленість добра для Туреччини, вона добра для Швеції та Фінляндії, і вона ж доброю для НАТО", - заявив генсек.

Як відомо, вступ Фінляндії та Швеції до НАТО був загальмований через низку вимог з боку Туреччини, які вдалося владнати напередодні.

Також лідери саміту НАТО в Мадриді затвердили комплексний пакет допомоги Україні, повідомив Столтенберг.

Він зазначив, що країни НАТО на саміті висловили готовність допомагати Україні у війні з Росією стільки, скільки це потрібно.

"Сьогодні лідери погодились зміцнити нашу підтримку (України), погодивши комплексний пакет допомоги для України", - повідомив Єнс Столтенберг.

Він зазначив, що пакет включає безпекові комунікації, поставки пального, медичне обладнання, обладнання для протистояння біологічній, хімічній і ядерній зброї, устаткування для боротьбі з дронами.

У довгостроковій перспективі НАТО погодився допомогти Україні перейти з радянського озброєння на сучасну натівську зброю.

"Сильна незалежна Україна є ключовою для стабільності євроатлантичної спільноти… Україна може покладатись на нас так довго, як це потрібно", - сказав Єнс Столтенберг.

Нова Стратегічна концепція НАТО офіційно змінила статус Росії у відносинах з Альянсом та визначає РФ найсерйознішою і безпосередньою загрозою для безпеки союзників. Концепція була ухвалена на саміті лідерів НАТО 29 червня.

"Російська Федерація є найбільш серйозною і безпосередньою загрозою безпеці союзників, а також миру та стабільності в євроатлантичному регіоні", - йдеться у тексті ухваленої концепції, яка визначає стратегію НАТО на наступне десятиріччя.

Водночас Альянс підкреслює, що не прагне конфронтації з РФ та не становить для Росії загрози.

Концепція не уточнює, чи вважає Альянс Росію своїм ворогом чи противником, але готовий до агресії з її боку. "Ніхто не повинен сумніватися в нашій силі та рішучості захищати кожен дюйм території союзників, захистити суверенітет і територіальну цілісність союзників та подолати будь-якого агресора", - йдеться у документі.

Нинішнє рішення відображає різку зміну із ситуацією з безпекою в Європі через війну в Україні, оскільки в попередній концепції, ухваленій в 2010 році, НАТО визначав Росію своїм стратегічним партнером.

Нинішнє рішення відзначає, що Росія прагне встановити сфери впливу та прямого контролю за допомогою примусу, підривної діяльності та анексії.

"Вона використовує звичайні, кібер- та гібридні засоби проти нас та наших партнерів. Її агресивна військова позиція та риторика, а також доведена готовність застосувати силу для досягнення своїх політичних цілей підривають заснований на правилах міжнародний порядок", - йдеться у тексті ухваленої лідерами концепції.

Крім того, НАТО у новій Стратегічній концепції Альянсу вперше визначив свою політику щодо Китаю, визначивши його викликом для своїх інтересів та цінностей.

Про це йдеться у тексті ухваленої лідерами Альянсу Стратегічної концепції, що є у розпорядженні "Європейської правди".

Концепція, ухвалена на саміті лідерів держав НАТО у Мадриді визначає стратегію Альянсу на десятиріччя.

"Заявлені Китайською Народною Республікою (КНР) амбіції та політика примусу кидають виклик нашим інтересам, безпеці та цінностям. КНР використовує широкий спектр політичних, економічних та військових інструментів для збільшення своєї глобальної присутності та проєктування сили" - йдеться у тексті рішення.

Примітно, що у минулій Стратегічній концепції НАТО, ухваленій у 2010 року, про КИтай взагалі не згадувалось.

Тепер НАТО визнає, що зловмисні гібридні та кібероперації КНР, а також його конфронтаційна риторика і дезінформація, націлені на союзників та Альянс, підривають безпеку Альянсу.

НАТО також вважає загрозою стратегічне зближення Росії та Китаю.

"Зростання стратегічного зближення між Китайською Народною Республікою та Російською Федерацією та їхні взаємно підкріплювальні спроби підірвати міжнародний порядок підривають наші цінності та інтереси", - йдеться у тексті.

НАТО підкреслює, що не прагне конфронтації з Китаєм, але працюватиме, щоб "вирішити системну проблему, яку КНР кидає безпеці союзників, і щоб забезпечити міцну здатність НАТО гарантувати оборону та безпеку союзників".

Напередодні генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що засмучений зближенням РФ і Китаю, але не змінить думку про Україну.