Нардеп Клімов банкротить свою компанію, з якої НБУ хоче стягнути 3,47 млрд грн

Все про економіку та фінанси

Госпсуд Одеської області розглядає справу про банкрутство ТОВ «Укрбудспецтех», яка була відкрита за ініціативою самої ж компанії.

За даними держреєстру, кінцевим бенефіціаром ТОВ «Укрбудспецтех» є нардеп Леонід Клімов, член парламентського комітету з питань фінансової політики і банківської діяльності.

Згідно з судовими матеріалами, про кредиторські вимоги до вказаної компанії заявили в т.ч. Сбербанк (на 1,2 млрд грн); Імексбанк (103,5 млн грн; був підконтрольний Л. Клімову); НБУ (3,47 млрд грн). При цьому НБУ заявив про свої вимоги як такі, що забезпечені іпотекою майна боржника.

Раніше НБУ подавав позов до ТОВ «Укрбудспецтех» щодо стягнення 3,47 млрд грн – в рахунок погашення заборгованості за кредитом рефінансування для Імексбанку на 3,16 млрд грн (договір №29 від 26.11.2009) та 309,9 млн грн (договір №60 від 28.11.2014) – шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки.

Провадження по цій справі було припинене наприкінці 2016 року, з огляду на порушення справи про банкрутство ТОВ «Укрспецбудтех». Як треті особи в ній фігурували Імексбанк, ПАТ «Одесапродконтракт», ПАТ «Спецавтоматика», ПАТ «Іллічівський завод ЗБК», ПАТ «Туристично-виробнича фірма «Чорне море».

Відповідно до судових матеріалів, НБУ просив суд визначити спосіб реалізації предметів іпотеки шляхом продажу на прилюдних торгах у межах процедури виконавчого провадження, визначивши початкову ціну реалізації на рівні заставної вартості майна у розмірі:

- нежитлові приміщення І, II, III поверхів, загальною площею 2 146,0 кв. м., основною площею 2 114,3 кв.м., за адресою: м. Одеса, вул. Мала Арнаутська, 105/1 за початковою ціною 120 млн грн;

- паркінг на 696 машиномісць з магазинами та складами, що складається з будівель загальною площею 21 808,3 кв.м., за адресою: м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, 21 за початковою ціною 730 млн грн;

- нежилі приміщення торговельного комплексу, що складаються з нежилих приміщень 1-го, 2-го, 3-го, 4-го, 5-го і технічного поверхів, загальною площею 23 361,7 кв.м., за адресою: м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, 25 за початковою ціною 576,9 млн грн;

- нежитлові будівлі цілісного майнового комплексу, площею 12 477,8 кв.м., що в цілому складаються з: будівлі універмагу літ. "А"; диспетчерської літ. "Б"; учбового цеху літ. "В"; складу літ. "Г"; навісу літ. "И"; електроцехів літ. "Е, К", за адресою: м. Одеса, вул. Пушкінська, 72 та складські приміщення цілісного майнового комплексу, площею 2 020,4 кв.м., що в цілому складаються з: складу літ. "Al"; складу літ. "Г1"; вбиральні літ. "В1"; контори літ. "Б1", за адресою: м.Одеса, вул. Аеропортівська, буд. 10 за початковою ціною 735 млн грн;

- нежилі приміщення підвалу, 1-го, 2-го і 3-го поверхів, загальною площею 6372,52 кв.м., за адресою: м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, № 88 за початковою ціною 300 млн грн;

- 5684/10000 частин приміщення торговельного центру та вбудовано-прибудованих приміщень офісів, що складаються з приміщень підвального поверху - 1-5; приміщень 1-го поверху - 1-13; приміщень ІІ-го поверху-18-39; приміщень Ш-го поверху-1-31; приміщень IV, V, VI, VII, VIII, IX, X XI поверхів повністю, загальною площею 8 044,0 кв.м. та 4316/10000 частин приміщення торговельного центру та вбудовано-прибудованих приміщень офісів, що складаються з приміщень підвального поверху-6-27; приміщень 1-го поверху-14-34; приміщень ІІ-го поверху-1-17; приміщень Ш-го поверху-32-78; загальною площею 6 107,8 кв.м., адреса: м. Одеса, пр. Шевченко, 4-д за початковою ціною 700 млн грн;

- паркінг загальною площею 33 553,3 кв.м., за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, селищна рада Дальницька, "Золотий Бугаз" масив 18 за початковою ціною 344,9 млн грн;

- нежитлове приміщення №202, загальною площею 3 324 кв.м., за адресою: м. Одеса, проспект Шевченка, 2-А за початковою ціною 98,4 млн грн;

- нежитлове приміщення №101, загальною площею 2 865,6 кв.м., за адресою: м. Одеса, проспект Шевченка, 2-А за початковою ціною 69 млн грн.

Як заявляла глава НБУ Валерія Гонтарева, стадіон "Чорноморець" Л. Клімова – в т.ч. у заставі НБУ по кредитам рефінансування для "Імексбанку".

Як писав Finbalance, 01 лютого Апеляційний суд Одеської області відмовився задовольнити апеляційну скаргу НБУ та лишив без змін ухвалу Приморського райсуду м. Одеси від 29.11.2016, якою в рамках справи за позовом НБУ до нардепа Леоніда Клімова щодо стягнення з нього 310 млн грн як з поручителя за стабкредитом НБУ для «Імексбанку» – було знято арешт (накладений 15.03.2016) з низки активів: акцій ПрАТ «Футбольний клуб Чорноморець», ПрАТ «Страхова компанія «Примор’є», ПАТ «Чорноморська транспортна компанія»; 4 автомобілів Mercedes, житлового будинку тощо.

Контекст

За даними Фонду гарантування, на 01.08.2017 вкладникам «Імексбанку» в межах гарантійної суми було виплачено 4,18 млрд грн (95,9% запланованих виплат).

У березні Фонд заявив, що оціночна вартість активів Імексбанку становить менше 15% від суми, зафіксованої у бухгалтерській звітності банку: у той час, як «на папері» вартість активів, включених до ліквідаційної маси, складає 14,95 млрд грн, чотири незалежні суб’єкти оціночної діяльності оцінили їх у 2,1 млрд грн.

За даними Фонду, 90% корпоративних кредитів в "Імексбанку" - інсайдерські. Йдеться про 13,1 млрд грн. Єдине забезпечення за половиною портфелю – стадіон в Одесі ("Чорноморець").

"З моменту запровадження тимчасової адміністрації усі «VIP-клієнти» перестали виконувати свої зобов’язання перед банком. Та найголовніше: за кілька місяців до введення тимчасової адміністрації власниками банку було виведено високоліквідні застави. Натомість з 25 грудня 2014 року єдиним забезпеченням за кредитами 41 юрсоби на суму 8,3 млрд грн став футбольний стадіон в Одесі.

Незадовго до цього стадіон було безпідставно переоцінено, що і дало можливість збільшити його заставну вартість до 7,8 млрд грн. Показово, що при формуванні ліквідаційної маси незалежні оцінщики оцінили 41 кредит із стадіоном у заставі у 873,6 млн грн. В останні дні грудня 2014 року, переданий у заставу банку стадіон було передано в довірче управління без згоди банку строком на 10 років, найімовірніше, з метою ускладнення процедури звернення стягнення на заставне майно", - йшлося в заяві ФГВФО.

У січні Фонд гарантування повідомляв, що Головне слідче управління Нацполіції оголосило про підозру колишньому голові правління Імексбанку Юрію Граматику.

«Під час досудового розслідування встановлено, що за вказівкою голови правління «Імексбанку» суб’єктам господарювання, передусім пов’язаним з банком особам, видавалися бланкові кредити. Крім того, відбувалась заміна ліквідного забезпечення за кредитними договорами на неліквідне, що спричинило розтрату банківських активів», - йшлося в повідомленні ФГВФО.

Вже екс-директор департаменту консолідованих продажів і управління активами Фонду гарантування вкладів Юлія Берещенко на днях розповіла, що в портфелі Імексбанку – 43 кредити, видані компанія, пов’язаним з екс-власником банку.

«Всі ліквідні застави - апартаменти біля моря - заздалегідь вивели. Природно, що ми заперечуємо ці дії. Банк звернувся в поліцію, але результатів поки немає. У заставі у Імексбанку був стадіон в Одесі, який спочатку переоцінили з 3 до 7 млрд грн, а потім ввели як забезпечення не під одну конкретну позику, а під весь кредитний портфель. Чи можна продати такий кредит? У звітності позика може здаватися добре забезпеченою, але її ніхто не купить. Тому що або оцінка завищена, або застава неліквідна. А у випадку зі стадіоном Одеса - обидва чинники», - розповідала Ю. Берещенко.

Говорячи про перспективи продажу стадіону в Одесі («Чорноморець», - ред.), вона зауважувала, що «ми відкрили кімнату даних, запросили індикативи з ринку, ніхто не прийшов і не сказав, що готовий купувати». «Можливо, нам доведеться управляти цим активом до продажу», - резюмувала Ю. Берещенко.

26 червня Госпсуд Одеської області частково задовольнив позов ліквідатора «Імексбанку» та в рахунок погашення заборгованості ТОВ "Мідель" за кредитним договором про відкриття кредитної лінії №11/14 від 20.03.2014, загальний розмір якої становить 271,6 млн грн вирішив звернути стягнення на

- нежитлові приміщення третього поверху площею 579,9 кв.м., що знаходяться за адресою: м. Одеса, вул. Рішельєвська, 59, приміщення 301, та належать майновому поручителю – ПАТ "Туристично-виробнича фірма "Чорне море" (кінцевий бенефіціар – нардеп Леонід Клімов, був власником «Імексбанку»)

- торговельно-допоміжну прибудову, загальною площею 3 184,9 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Рішельєвська, будинок 59-А та належать ПАТ "Туристично-виробнича фірма "Чорне море".

Суд встановив, що вказані предмети іпотеки мають бути продані за початковою ціною, яка визначена висновком №2407/24 судової оціночно-будівельної експертизи по матеріалам справи №916/516/16 від 30.03.2017 – на рівні відповідно 15 млн грн та 22,6 млн грн.

Про боргові вимоги Сбербанку до структур Л. Клімова на 1 млрд грн (у т.ч. - претензії на стадіон "Чорноморець") читайте туттут і тут.

Про програш ліквідатора Імексбанку в судовій війні з компаніями "Дасті" та "Фрегат" за роздрібні кредити Імексбанку, які були продані зі значним дисконтом незадовго до визнання його неплатоспроможним, див. тут.