Накопичувальні пенсії: в уряді розповіли про етапи реформи

Все про економіку та фінанси

Міністр соцполітики Марина Лазебна представила «дорожню мапу» розвитку пенсійних накопичень в Україні, яка складається з трьох основних етапів:

1. Запровадження обов’язкових пенсійних накопичень.

Вона зазначила, що цієї осені народні депутати планують ухвалити в першому читанні відповідний законопроект.

«В результаті півтора року спільної роботи маємо два документи, кожен з яких може стати основою ефективної системи пенсійних накопичень. Це проект 2683-3, який доопрацьований Міністерством соціальної політики та зареєстрований народними депутатами у Верховній Раді, та напрацьований на базі нього групою експертів в Офісі простих рішень та результатів проект 2683-д і відповідні податкові зміни. Цей проект ще не зареєстрований, але на базі нього теж можна рухатись далі», - прокоментувала Марина Лазебна.

Також вона зазначила, що після консультацій зі Світовим Банком Мінсоцполітики разом з Мінфіном опрацьовують такий режим внесків, який забезпечить обов’язкові внески від роботодавців без зростання податкового навантаження та добровільні внески від людини за принципом автозапису зі стимулюючим софінансуванням від держави.

Мінсоцполітики разом з Мінцифрою, зі свого боку, вже здійснюють розробку Єдиного соціального реєстру, який, в тому числі, буде центром надійного зберігання даних про пенсійні накопичення людей, незалежно від того, в якій саме установі людина накопичуватиме собі на пенсію.

2. Запровадження професійних накопичувальних пенсій для працюючих у важких та шкідливих умовах.

Марина Лазебна повідомила, що у Верховній Раді зареєстрований відповідний урядовий законопроект 4408. Уряд очікує на його підтримку Верховною Радою та готовий до його реалізації. Це стосуватиметься невеликої кількості людей, обсяги пенсійних коштів повністю відповідають можливостям фондового ринку, навіть в поточному стані, задовольнити потреби у їх інвестуванні. Також важливо, що це стійке зменшення видатків Пенсійного фонду у довгостроковій перспективі, кажуть у Мінцсоцполітики.

3. Розвиток добровільних пенсійних накопичень на базі чинного законодавства.

В Україні працює система добровільних пенсійних накопичень. Сьогодні близько 900 тисяч людей мають накопичення у 60 недержавних пенсійних фондах. Загалом люди отримали з НПФ вже більше мільярду гривень додаткових пенсій, зазначають у Мінсоцполітики.

Марина Лазебна повідомила, що в рамках розвитку добровільних пенсійних накопичень планується:

- запуск пілотного проекту із впровадження накопичувальних пенсійних програм на об’єктах великої приватизації через зобов’язання щодо соціальної відповідальності нових власників цих об’єктів. Зараз цей проект проходить фінальні погодження.

- запровадження соціальних пакетів з накопичувальними пенсіями для окремих груп працівників, які виконують соціально важливі роботи, та оплата праці яких фінансується з державного бюджету: працівники Національної поліції, медичні працівники.

- поширення досвіду запровадження соціальних пакетів з накопичувальними пенсіями на соціальних працівників, вчителів, військових по мірі відпрацювання організаційних можливостей.

Зокрема, допомогу місцевій владі у запуску регіональних накопичувальних пенсійних програм для працівників, оплата праці яких фінансується з місцевих бюджетів – освітян, соціальних працівників та інших, в залежності від потреб у додатковій мотивації тої чи іншої групи в кожному конкретному регіоні.

«Такі проекти є насправді ефективними державними інвестиціями. Пенсійні накопичення для людей стануть правилом, а не виключенням. Стратегічні інвестиційні проекти держави зможуть фінансуватись із залученням цього довгострокового внутрішнього інвестиційного ресурсу.

Наша країна має амбітні плани в інфраструктурній сфері (дороги, мости, водопостачання), оборонній промисловості, авіабудуванні, космічній галузі. Зараз ми шукаємо іноземних інвесторів для їх фінансування. І бачимо зацікавленість з боку пенсійних фондів Канади, Австралії, країн північної Європи.

А я хочу, щоб в майбутньому ми мали власні внутрішні інвестиційні ресурси на всі найамбітніші проекти. Щоб через пенсійні накопичення кожна людина була інвестором та акціонером своєї держави і мала гідне майбутнє. Насправді, таке спільне будівництво, коли ти накопичуєш для себе, але всі разом за рахунок наших накопичень ми розвиваємо країну та створюємо кращі умови для наших дітей – це може бути справжньою об’єднуючою національною ідеєю для України, міцним фундаментом для спільного майбутнього», - прокоментувала Марина Лазебна.