Затверджено стратегію розвитку Приватбанку: три варіанти його приватизації

Все про економіку та фінанси

22.07.2021 наглядова рада Приватбанку затвердила Стратегію його розвитку до 2024 року [цей документ зрештою схвалив і Кабмін на своєму засіданні 11.08.2021].

За даними Міністерства фінансів, документ відповідає цілям, визначеним у Засадах стратегічного реформування банківського сектору (затверджені урядом в оновленій редакції 02.09.2020) та описує стратегію для "хорошого банку", "придатного для продажу", визначає підхід до його приватизації.

Як зазначається, "успадковані проблеми будуть зосереджені в окремому підрозділі, який буде займатися непрофільними послугами, успадкованими портфелями та судовими процесами" (цитата).

Стратегія розвитку Приватбанку до 2024 року передбачає, що він буде робити "особливий акцент на важливості повернення коштів, пов`язаних з колишніми власниками, та відновленні "старого" портфелю непрацюючих активів", матиме "жорстку стратегію управління непрацюючими активами, завдяки цьому урегулює рівень непрацюючих активів та послідовно скоротить їх частку до <20%".

При цьому розглядаються три можливі опції приватизації:

- приватне розміщення всього банку;
- приватне розміщення "хорошого банку";
- IPO (первинне розміщення акцій) "хорошого банку".

Остаточне рішення з цього приводу буде ухвалювати Кабмін.

У Стратегії Приватбанку закладено

- розвиток як провідного банку в роздрібному сегменті ринку, який має сильну позицію в малому та середньому бізнесі з потужним платіжним/картковим бізнесом, що зможе забезпечити привабливі варіанти приватизації;

- зосередження на напряму малого та середнього бізнесу, в першу чергу, на потужних підприємствах середньої ланки, з основним акцентом на перехресних продажах кредитів;

- зростання кредитування сегменту малого та середнього бізнесу на 150% (включаючи підтримку державної програми 5-7-9%), а також подальше зростання еквайрингового бізнесу, що має привести до зростання доходів приблизно на 8,5 млрд грн;

- розширення продуктової пропозиції замість залучення нових клієнтів у роздрібному бізнесі, що забезпечити додаткове зростання кредитування з приблизно 44 млрд грн до 82 млрд грн (включаючи надання іпотечних кредитів у рамках держпрограми);

- збереження лідерських позицій у картковому бізнесі, спираючись на доступність фізичних і цифрових каналів;

- продовження заходів щодо оптимізації витрат і вдосконалення організаційної структури, в т.ч. шляхом подальшої оптимізації регіональної мережі відділень та банківської інфраструктури;

- прагнення досягти прогнозного чистого прибутку понад 30 млрд грн, дохідності на капітал більше 40% та співвідношення витрат до доходів менше 45%.

Контекст

Приватбанк за перше півріччя 2021 року декларує прибуток 11,6 млрд грн (за цей же період минулого року - 14 млрд грн).

Прибуток банку за весь 2020 рік - 24,3 млрд грн (за 2019 рік - 32,6 млрд грн).

У травні-червні 2021 року Приватбанк перерахував у держбюджет усю суму дивідендів за підсумками роботи в минулому році - 19,4 млрд грн.

За даними Приватбанку, за підсумками першого півріччя винагорода членів його правління та наглядової ради становила 124 млн грн (за цей же період минулого року - 37 млн грн). Ця сума включає зарплату, відрахування у пенсійний фонд, інші короткострокові виплати.

За підсумками всього 2020 року відповідні виплати Приватбанку для членів правління та наглядової ради склали 134 млн грн (за 2019 рік - 167 млн грн).

Приватбанк повідомляв, що на кінець червня обсяг його кредитного портфелю, який він пов`язує з колишніми акціонерами, становив 164,7 млрд грн (на початок 2021 року - 164,3 млрд грн; на початок 2020 року - 210,6 млрд грн).

За інформацією банку, в 2020 році за рахунок резерву він списав з балансу кредити, які пов`язує з екс-акціонерами, на суму 56,7 млрд грн Приватбанк наголошував, що “продовжуватиме вживати заходів до повернення списаної заборгованості” (цитата).

При цьому Ігор Коломойський неодноразово публічно заперечував інформацію НБУ та керівників Приватбанку, що близько 95% корпоративного портфелю банку, який сформувався до націоналізації, - це були інсайдерські позики.

Відповідно до статистики Нацбанку, на 01.07.2021 обсяг непрацюючих кредитів у портфелі Приватбанку зменшився на 3,8 млрд грн - до 177,4 млрд грн (це 43,8% усіх непрацюючих кредитів у банківській системі).

Частка непрацюючих позик у кредитному портфелі Приватбанку на 01.07.2021 - 71,3% (на початок року - 74%).

За даними Міністерства фінансів, за 2020 рік обсяг непрацюючих кредитів у Приватбанку скоротився майже на чверть (24,2%), або на 58 млрд грн. Банком було списано кредитів за рахунок резервів (за загальним портфелем, у т.ч. пов`язаним з колишніми власниками та в зоні ООС) на суму 72,6 млрд грн.

У травні 2021 року міністр фінансів Сергій Марченко заявив, що Приватбанк у перспективі може бути приватизований, і для цього розглядаються варіанти розділення цього банку.

“Приватбанк потенційно - так, ми готові говорити про приватизацію. Але треба розуміти, що обтяження, пов`язані з попередніми власниками, і можливі судові позови не дають можливості знайти серйозного інституційного інвестора в цю установу. Тому розглядаються варіанти можливого розділення. Вони поки що дискутуються, немає жодних концептів або напрямків руху.

Ми на даному етапі лише оцінюємо можливості, щоб на ринку була сприятлива ситуація, щоб ми знайшли серйозних інвесторів і тільки тоді про це можна буде говорити серйозно”, - казав глава Мінфіну.

У квітні глава НБУ Кирило Шевченко висловлював думку, що приватизація Приватбанку може викликати інтерес "найбільш престижних міжнародних інвесторів, включаючи з США та ЄС” (цитата).

У травні К. Шевченко обговорював вихід українських держбанків на IPO з послом Великої Британії, а в червні та в липніз керівниками Лондонської фондової біржі 

P.S.

11.08.2021 нардеп Олексій Гончаренко опублікував у Твіттері презентацію стратегії Приватбанку до 2024 року, в якій, як звернуло увагу видання "НВ", серед іншого фігурує оцінка, що надходження від продажу "Хорошого банку" "можуть сягнути близько 80 млрд грн" (цитата).